Chp'den Ekonomi Raporu

Chp'den Ekonomi Raporu

Vatandaşın bankalara borcu yükseliyor, icralık dosyalar günden güne artıyor... Cumhuriyet Halk Partisi Meclis grubunun hazırladığı ekonomi raporunda batık krediler, karşılıksız çekler ve icra iflas dosyalarının yanı sıra protesto edilen senetlerin arttığına işaret edildi.

Cumhuriyet Halk Partisi “Ekonomik ve Sosyal Göstergeler” raporunu yayımladı; bankalara olan borç artışına ve icra dairelerindeki dosyalara dikkat çekildi.

Ekonomik resesyonların Oolduğu kur arttığı eflasyon Yyüksek olduğu Ddönemlerde borç ödeme durumu Azalıyor

İcra dairelerinde 21 milyon 160 bin dosya olduğu vurgulanan rapora göre, Zamanında ödenmediği için takibe alınan krediler 28,6 milyar lira artarak 23 Ağustos itibarıyla 122,6 milyar lira oldu.

Kredi stokunun yüzde 5,1 oranında arttığı bir dönemde batık kredilerdeki artış oranı yüzde 30,5'i buldu.

Bankalara olan borç 1 Ocak–23 Ağustos arasında 9,9 milyar lira artarak 528,11 milyar lira oldu. Bu borcun 416,4 milyar lirası tüketici kredilerinden, 111,7 milyar lirası kredi kartlarından oluştu. Takibe alınan tüketici kredisi ve kredi kartı borcu ise
2,8 milyar lira daha artarak 21,5 milyar lira oldu.

Ocak-Temmuz döneminde vadesinde ödenmediği için bankalar tarafından protesto edilen senetlerin tutarı da yüzde 31,1 oranında artarak 12,4 milyar liraya ulaştı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz