Azerbaycan'ın Bağımsızlık Mücadelesinin Sembol İsmi

Azerbaycan'ın Bağımsızlık Mücadelesinin Sembol İsmi

Azerbaycan'ın bağımsızlık mücadelesinin sembol ismi Ebulfez Elçibey, vefatının 19. yılında çeşitli törenlerle anıldı... Kendisini "Atatürk'ün askeri" olarak tanımlayan Elçibey, işgal altındaki Türk topraklarını birleştirme ülküsüne hayatını adamıştı...

Azerbaycan'ın 2'nci Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey, vefatının 19'uncu yılında Azerbaycan ve Türkiye'de tören ve etkinliklerle anıldı.

Bakü Fahri Hıyaban'daki mezarını, Müsavat Partisi ve Azerbaycan Halk Cephesi üyeleri ile çok sayıda Azerbaycanlı ziyaret etti.

Törende yapılan konuşmalarda, Ebulfeyz Elçibey'in Türk dünyasındaki yeri ve Azerbaycan'ın bağımsızlık mücadelesindeki önemi anlatıldı.

Törene katılanlar Elçibey'in mezarına çiçek bırakarak dua etti.

Hayatı boyunca Türk dünyasının birliği ve Azerbaycan'ın bağımsızlığı için faaliyetler yürüten Ebulfeyz Elçibey, ülkesinin bağımsızlığını kazanmasının ardından 7 Haziran 1992'deki seçimlerde cumhurbaşkanı oldu.

İlk ziyaretini Türkiye'ye yapan Elçibey Atatürk sevdalısıydı.

Anıtkabir özel defterine "Ey böyük Türk'ün böyük Komutanı! Seni ziyaret etmekle özüm ve bütün milletim adına şeref duydum. Senin esgerin" diye yazdı.

Elçibey görevdeyken, 1918'de kurulan Azerbaycan Halk Cumhuriyeti'nin bayrağı, milli marşı, para birimi ve bütün resmi sembollerinin yeniden kabul edilmesini sağladı.

Yönetimde kaldığı yaklaşık bir yıllık dönemi Karabağ Savaşı ve iç karışıklıklarla mücadele ederek geçiren Ebulfeyz Elçibey, 22 Ağustos 2000'de tedavi gördüğü Ankara'da 62 yaşında hayatını kaybetti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz