Twitter ve Facebook'dan Pekin'e Hong Kong Tavrı

Twitter ve Facebook'dan Pekin'e Hong Kong Tavrı

Sosyal medya platformlarından Pekin'e yönelik yeni bir hamle geldi.. Twitter Çin'de, Hong Kong konusunda yanıltıcı mesajlar yaymak üzere açıldığını iddia ettiği 936 hesabı kapattı. Facebook da birçok hesabı bloke ettiğini duyurdu.

Twitter ve Facebook, Çin Halk Cumhuriyeti'ni, kendi platformlarını kullanarak Hong Kong'daki göstericilere karşı olumsuz hava oluşturmaya çalışmakla suçladılar.

Twitter'dan yapılan açıklamada, Hong Kong'daki protesto gösterilerine yönelik "Devlet destekli" bir dezenfarmasyon kampanyasının ortaya çıkarıldığı iddia edildi..

Açıklamada, çok sayıda kullanıcı hesabından gösterilere ilişkin mesajların koordine edilerek dağıtıldığının tesbit edildiği ve bu nedenle 936 hesabın kapatıldığı kaydedildi.

Çin'de Twitter bloke edildiği için ulaşılamıyor. Ancak bazı kullanıcılar, konumlarını gizleyen özel internet ağları aracılığıyla Twitter'e ulaşım sağlayabiliyor..

Twitter'in uyarısı üzerine Facebook da, Çin'deki çok sayıda sayfa, hesap ve grubu kapattığını duyurdu.

Açıklamada, sahte hesap açılması gibi "Aldatma taktikleri" ile Hong Kong'a ilişkin mesajlar yayınlandığı savunuldu.. Hesapların incelenmesi sonucunda bunları açanların Çin hükümeti ile ilişkili olduklarının ortaya çıkarıldığı vurgulandı.


Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz