AB, İngiltere'ye bir Kez Daha Hayır Dedi

AB, İngiltere'ye bir Kez Daha Hayır Dedi

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma sürecinde sorunlar çözülemiyor... Başbakan Boris Johnson, Brexit anlaşmasındaki İrlanda ile ilgili tedbir maddesinin kaldırılmasını istedi.. Brüksel ise Johnson'un talebini geri çevirdi. Karara gerekçe olarak, Londra'nın herhangi "somut alternatif çözüm" sunmaması gösterildi..

Avrupa Birliği, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'un, Brexit anlaşmasında yer alan İrlanda adasında fiziki sınır oluşmasını engellemeyi güvence altına alan tedbir maddesinin kaldırılması talebini geri çevirdi.

Avrupa Birliği Komisyonu sözcüsü Natasha Bertaud, Boris Johnson'ın, İngiltere'nin egemenliğini ihlal ettiğini öne sürdüğü maddenin değiştirilmesi için herhangi "somut alternatif çözüm" sunmadığını belirtti.

Sözcü Bertaud, "Londra ile Brüksel arasında üzerinde anlaşılan tedbir maddesi İrlanda Cumhuriyeti ile Kuzey İrlanda arasında fiziki sınır kurulmasını önlemeye dönük tek çözüm" diye konuştu...

İki yıllık geçiş sürecinden sonra daha etkili bir çözüm bulunamaması halinde iki İrlanda arasında fiziki sınır oluşturulmaması için İngiltere, Avrupa Birliği ile birlikte Orta Pazar'da kalmaya devam edecek.

Bu arada Boris Johnson, eylül ayından itibaren İngiliz diplomatların Avrupa Birliği'nin birçok toplantısına zaman kaybı olduğu gerekçesiyle katılmamasını istedi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz