Marmara Depremi'nin 20'nci Yılı

Marmara Depremi'nin 20'nci Yılı

Marmara Depremi’nin üzerinden 20 yıl geçti. 17 Ağustos 1999'da saat 03.02'de meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybeden 18 bini aşkın kişi, felaketin meydana geldiği dakikalarda İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova'da anıldı. Yalova'daki törene İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da katıldı...

Marmara'da büyük yıkıma neden olan 7,4 büyüklüğünde depremin başladığı saat olan 03:02'de acılar bir kez daha tazelendi.

17 Ağustos depreminin merkez üssü Gölcük'te tören her yıl olduğu gibi Kavaklı sahilinde yapıldı. Yüzlerce kişi bir kez daha yakınları andı, dualar etti.

Kocaeli'de depremde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunuldu, denize karanfil birakıldı.

Marmara depreminde en fazla can kaybının yaşandığı yerlerden biri de Yalova'ydı. Depremin 20. yıl dönümü nedeniyle meşaleli yürüyüş düzenlendi.

Depremde yakınlarını kaybedenler, deprem anıtından Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Törene İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da katıldı.

Soylu, 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'nda kurulan deprem çadırlarını gezdi.

Bakan Soylu, depremde hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazılı olduğu anıta karanfil bıraktı.

Soylu, depremdeki travmaların büyük acılar getirdiğini ve neredeyse sıfırdan başlandığını belirterek, "Bugün dünyanın birçok yerinde böyle bir şey olduğunda ilk çağrılan, ilk imdat zili çekilen ve 'Gelir misiniz?' denilen
ülke biziz" dedi.

Depremin İstanbul'da en fazla etkili olduğu Avcılar'da da anma töreni vardı. hayatını kaybeden 246 kişi anıldı.

Ölenlerin yakınları ile çok sayıda vatandaş depremin olduğu saat olan 03.02'de saygı duruşunda bulunarak, Deprem Anıtı'na karanfiller bıraktı.

Sakarya'da Kent Meydanı’nda düzenlenen anma programında hayatını kaybedenler için dualar edildi.

Marmara depreminde yaşamını yitirenler, su altında da anıldı.

Değirmendere Sualtı Topluluğu'nca fay hattının, kıyıdaki otel, vapur iskelesi, çay bahçesi, ev gibi yapıları denize çekmesiyle Değirmendere sahilinin 180 metre açığındaki "su altı şehri"ne dalış gerçekleştirildi.

Anı dalışına Yüksek inşaat mühendisi, mimar ve deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki'nin de aralarında bulunduğu 60 dalgıç katıldı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz