Cammu Keşmir'de Kriz Aşılamıyor

Cammu Keşmir'de Kriz Aşılamıyor

Hindistan'ın, Pakistan ile ihtilaflı Cammu Keşmir'de tırmandırdığı gerilim, Birleşmiş Milletler'de de kendini gösterdi. Özel oturumda Çin ile Hindistan, karşılıklı sert suçlamalarda bulunurken, Amerikan başkanı Trump taraflara "diyalog" çağrısı yaptı. Ardından tavrında yumuşamaya giden Yeni Delhi yönetimi, telefon ve internet yasaklarından geri adım attı.

Dünya, Hindistan'ın tek taraflı adımı ile Cammu Keşmir'de körüklediği krizden çıkış yolu arıyor...

Gerginlik, Pakistan ile Çin'in özel talebi üzerine toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde de kendini gösterdi. 50 yıl aradan sonra Keşmir sorununu görüşmek üzere kapalı oturum ile toplanan konseyde Yeni
Delhi ile Pekin yönetimleri birbirlerine ağır suçlamalar yöneltti.

Hindistan'ın Daimi Temsilcisi Syed Akbaruddin, bölgenin özel statüsünü kaldırma kararının bir içişleri meselesi olduğunu savundu. Akbaruddin, "Uluslararası kurumların bize hayatımızı nasıl yönetmemiz gerektiğini
söylemesine ihtiyacımız yok" dedi.

Hindistan’ın tutumunun, ülkesinin bağımsızlığını sorguladığını belirten Çin’in Daimi Temsilcisi Zhang Jun, alınan karar ile ikili bir anlaşmanın zedelendiğini aktardı.

Baskı altındaki bölge halkı da protesto için yeniden sokaklardaydı... Srinagar'da yüzlerce kişi, Cuma namazı çıkışı gösteri düzenledi.

Eylemciler, arbede yaşadıkları polise taş atarken, güvenlik güçlerinin buna yanıtı göz yaşartıcı gazla müdahale oldu.

Tansiyonun düşmesi için devreye Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump da girdi.

Pakistan Başbakanı İmran Han ile telefonda görüşen Trump, taraflara "diyalog" çağrısında bulundu.

Sonrasında ise Yeni Delhi yönetimi, 5 Ağustos'tan bu yana uyguladığı baskılardan geri adım attı. Hint yetkililer, telefon ve internet hatlarını yeniden açama kararı aldı.

Karar kapsamında okullar da Pazartesi gününden itibaren tekrar açılacak.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz