Abd'den İran Tankeri Hamlesi

Abd'den İran Tankeri Hamlesi

Cebelitarık yargısının kararını tanımayan Amerika Birleşik Devletleri, İran tankeri için harekete geçti. Washington, serbest bırakılan "Grace 1" adlı gemi hakkında yakalama kararı çıkarttı. Atılan adıma gerekçe olarak "terör bağlantısı" gösterildi. Tahran ise tankerin alıkonulmasını "yüzde yüz yasa dışı" olarak tanımladı.

İngiltere'ye bağlı Cebelitarık özerk yönetiminin, İran'a ait petrol tankerini serbest bırakması ile düşen gerilim, Amerika Birleşik Devletleri'nin adımı ile yeniden yükseldi.

Washington, teslim edilmesini istediği ancak Cebelitarık yargısından olumsuz yanıt aldığı "Grace 1" adlı tanker için yakalama kararı çıkarttı.

"Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Anlaşması'nın ihlal edildiği"ni öne süren Amerikan Adalet Bakanlığı, terör örgütü olarak kabul ettikleri Devrim Muhafızları Ordusu'na yardım edilmesini gerekçe gösterdi.

Tahran yönetimi ise salıverilmesine karşın geminin 1 aydan fazla süre alıkonulmasına tepkili...

Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, hiçbir şeyin, yapılanların yüzde yüz yasa dışı olduğu gerçeğini değiştirmediğini söyledi.

Avrupa Birliği yaptırımlarının kendileri için geçerli olmadığını belirten Zarif, bu durumu İngiltere Dışişleri Bakanlığı'na ilettiklerini de hatırlattı.

4 Temmuz'da, Suriye'ye yönelik ambargoları ihlal ettiği gerekçesiyle el koyulan tanker, sahibinin talebi gereği adını değiştirerek faaliyetlerine devam edecek. İran bayrağı takılacak olan geminin adı "Adrian Darya"
olarak belirlendi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz