ABD'DEN TİCARET SAVAŞINDA YENİ ADIM

ABD'DEN TİCARET SAVAŞINDA YENİ ADIM

Washington yönetimi, Çin ürünlerine getirdiği yüzde 10'luk ilave gümrük vergisini 15 Aralık tarine kadar erteledi. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump, iki ülke arasındaki görüşmelerin olumlu geçtiğini belirterek Çin'in ABD ile ticaret anlaşması yapma konusunda istekli olduğunu ifade etti.

Amerika Birleşik Devletleri yönetimi, Çin ürünlerine getirdiği ilave gümrük vergisini erteledi.

İki ülke arasında arasında yapılan son görüşmenin ardından Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Temsilciliği Ofisi tarafından yapılan yazılı açıklamada, 300 milyar dolarlık Çin ürünlerine getirilen ilave yüzde 10'luk gümrük vergisinin uygulanmasını 1 Eylül'den 15 Aralık'a kadar ertelendiği duyuruldu.

İlave gümrük vergisi 3,5 ay ertelenen ürünlerin başında cep telefonu, laptop ve video oyun konsolu gibi bilişim-teknoloji ürünlerinin geldiği bildirildi.

Açıklamada ayrıca, sağlık, güvenlik ve ulusal güvenlikle ilgili bazı ürünlerin ise ilave gümrük vergisi listesinden çıkarıldığı kaydedildi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump,Çinli yetkililerle yaptıkları son görüşmenin olumlu geçtiğini belirterek, Çin'in ABD ile bir ticaret anlaşması yapma konusunda istekli olduğunu ifade etti.

Hong Kong'daki eylemler hakkında da konuşan Trump, "Çin çok zor bir durumla karşı karşıya. Bir çözüm yolu bulunacağına inanıyorum. Umarım kimse zarar görmez, kimse ölmez." yorumunu yaptı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz