HONG KONG'DA TANSİYON DÜŞMÜYOR

HONG KONG'DA TANSİYON DÜŞMÜYOR

Suçluların Çin'e iadesini öngören yasa tasarısının başlattığı gerginlik bitmiyor... Hong Kong Uluslararası Havalimanı'nda gösterilerini sürdüren protestocular ile polis arasında çatışma çıktı. Çin medyasında ağır silahlı polis güçlerinin yakındaki Shenzen kentinde toplandığını gösteren video yayınlandı.. Görüntüler, protestoculara büyük bir müdahale olacağı endişelerini yükseltti.

Hong Kong'da, uçuşların iptal edilmesine neden olan ve havalimanını boşaltmayı reddeden göstericilere karşı polis güçleri göz yaşartıcı gaz ve copla müdahalede bulundu.

Protestocular, barikatlarla polisin havalimanına girmesini önlemeye çalışırken çatışmalarda her iki taraftan da yaralananlar olduğu bildirildi.

Çin'den geldiğini ve ajan olduğunu ileri sürdükleri kişiyi alıkoymaya çalışan protestocuların, elleri kabloyla bağlanmış ve dövülmüş yaralı kişiye ilk yardım yapılmasına izin vermedikleri iddia edildi.

Diğer yandan, Çin ordusundan çok sayıda zırhlı araç ve üstü kapalı kamyonların, dün Hong Kong'un sınırında bulunan Şıncın kentine gelişine ilişkin görüntüler yayınlandı...

Uzmanlar, askeri araçların Şıncın'a gönderilmesinin, protestoculara "uyarı" olduğu yorumunu yaptı...

Şıncın'da geçen hafta 12 bin polisle "isyanla mücadele" senaryolarına yönelik tatbikatların ardından söz konusu takviye dikkati çekti.

Amerikan Başkanı Donald Trump da, Twitter hesabından, Hong Kong'da devam eden protestolara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Trump, "Çin çok zor bir durumla karşı karşıya. Bir çözüm yolu bulunacağına inanıyorum. Umarım kimse zarar görmez, kimse ölmez" ifadelerini kullandı...

Trump ayrıca, Çin ordusuna ait bazı kamyonların Hong Kong sınırına sevk edildiğini gösteren bir videoyu da Twitter hesabından takipçileriyle paylaştı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz