Almanya'da çarpıcı iltica açıklaması

Almanya'da çarpıcı iltica açıklaması

Türkiye'den Almanya'ya yönelik ilticalar, eğitim seviyesi ile birlikte artıyor... Bu çarpıcı veri, Federal Göç ve Mülteci Dairesi'ne ait. 2018 yılı raporuna göre, Berlin yönetimine başvuruda bulunan Türk vatandaşlarının yarısından falzası üniversite mezunu.


15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrası Türkiye'den iltica başvurularının arttığı Almanya, çarpıcı bir veriyi paylaştı.

Federal Göç ve Mülteci Dairesi'ne göre başvurular, her geçen yıl sayısı kadar eğitim seviyesi ile de artıyor... Bu başvuruyu yapanlar arasında İran ve Türkiye'den gelen kişilerin, diğer ülkelere göre eğitim düzeyi çok daha yüksek.

2018 yılında Türkiye'den başvuranların yüzde 59,3'ü, üniversiteye gitmiş olduklarını belirtiyor. 2017 yılında bu oran yüzde 46 idi.

2017'de İran'dan başvuranların yüzde 42.6'si üniversite eğitimi almış kişilerken, 2018'de bu oran 47.5'e çıkıyor. İltica başvurusunda bulunanlar arasında üniversiteye en çok gitmiş 3'üncü grup ise Suriyeliler, ancak Türkiye ve İran'ın oldukça gerisinde kalıyor.

Türkiye'den yapılan başvuruların yüzde 14,5'inin liseye, yüzde 16,3'ünün ortaokula, yüzde 7,7'sinin de ilkokula gitmiş olduğu açıklandı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz