Brezilya'da amazonları ağaçsızlaştırma politikası

Brezilya'da amazonları ağaçsızlaştırma politikası

Brezilya Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro'nun, dünyanın en büyük yağmur ormanları Amazonlardaki ağaçsızlaştırma politikasının yankıları sürüyor... Konuya ilişkin olarak Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğünden açıklama geldi.. Hükümetin, ülkenin ihraç mallarına yönelik bir boykot beklemediği duyuruldu. Ayrıca Brezilya'nın ürünlerini savunmak için bir kampanya başlatılacağı bildirildi.


Büyük bir kısmı Brezilya'da bulunan Amazonlarda yaşanan tahribat artarken hükümet, ülkenin ihraç mallarına yönelik bir boykot beklemediğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğünden yapılan açıklamada, hükümetin Brezilya ürünlerini savunmak için bir kampanya başlatacağı bildirildi..

Brezilya Uzay Araştırma Ajansı ise Amazonlarda yılın ilk 7 ayında tahribatın yüzde 67’ye kadar vardığını belirtti..

Açıklamaya, milli çıkarlara zarar verdiği ve yanıltıcı olduğu gerekçesiyle karşı çıkan hükümet ise kurumun genel müdürünün Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro tarafından görevinden alındığını kaydetti..

Japonya'da düzenlenen G-20 Zirvesi'nde Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron konuyu ele almış, bu durum Brezilya Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro'nun tepkisini çekmişti.

Macron ve Merkel'in, Amazonlardaki tahribatı yerinde görmek için Brezilya'yı ziyaret etme teklifini Bolsonaro'ya ilettiği ileri sürülmüştü.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz