FACEBOOK'A, ABD YARGISINDAN BİR ŞOK DAHA

FACEBOOK'A, ABD YARGISINDAN BİR ŞOK DAHA

Veri sızıntısı sonrası zor günler geçiren sosyal medya devi Facebook'ta krizin ardı arkası kesilmiyor... Şirketin başı bu kez de yüz tanıma teknolojisi nedeni ile dertte. Amerikan Federal Mahkemesi, söz konusu teknolojinin "hak ihlali" olduğuna hükmetti. Bu kararla, milyonlarca kullanıcının, teknoloji devini dava etmesinin yolu açılıyor...

Kullanıcılarının verilerini izinsiz paylaşan sosyal medya devi Facebook, bu kez de "yüz tanıma teknolojisi" nedeni ile hedefte...

Amerika Birleşik Devletleri'nde bir federal mahkeme, söz konusu teknolojinin "gizlilik hakları yasası"nı ihlal ettiğine hükmetti. San Francisco 9'uncu Temyiz Mahkemesi de Facebook'un başvurusunu reddetti. Böylece kullanıcılar için "izinsiz, yasadışı yoldan topladığı ve depoladığı veriler" nedeni ile dava yolu açıldı.

Bu karara da itiraz edeceğini duyuran şirket ise kullanıcıların yüz tanıma teknolojisini istedikleri zaman açıp kapatabileceklerini savundu. Dünyaca ünlü arama motoru Google da Aralık 2018'de Chicago'da benzer bir davayı temyize götürerek kazanmıştı.

Davanın başladığı Ilinois Eyaleti, biyometrik gizlilik kanunları ihlallerine BİN Dolar, kasıtlı veya umursamaz ihlaller için de 5 BİN Dolar tazminat öngörüyor.

Ülkenin Federal Ticaret Komisyonu, Temmuz ayında Facebook'u özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği gerekçesiyle 5 MİLYAR Dolar para cezasına çarptırmıştı. Rakam, bir teknoloji şirketine verilen en büyük ceza olarak kayıtlara geçti.
Ancak cezanın yürürlüğe girmesi için Adalet Bakanlığı'nın onayı bekleniyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz