AKAR'DAN KIBRIS'TA TARAFLARA NET MESAJ

AKAR'DAN KIBRIS'TA TARAFLARA NET MESAJ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeydi. Beraberindeki komuta kademesi ile birlikte askeri birlikleri denetleyen Akar, kapalı Maraş bölgesinde de incelemelerde bulundu. Adadaki Türklerin haklarını koruyacaklarını bir kez daha vurgulayan Bakan, Rum kesimini uyardı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, tarihi bir ziyarete ev sahipliği yaptı. İlk kez Milli Savunma Bakanı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin komuta kademesi ile adayı ziyaret etti.

Askeri birliklerde denetleme ve incelemelerde bulunan Hulusi Akar'a; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz eşlik etti.

Bakan Akar'ın, başta Rum kesimi olmak üzere Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmaları üzerinden gerilimi tırmandıran taraflara mesajı netti.

"BİZ 'BARIŞ' DEDİKÇE BU ZAFİYET GİBİ, 'GEREKTİĞİNDE HAKKIMIZI ALIR, HERHANGİ BİR OLDUBİTTİYE MÜSAADE ETMEYİZ' DEDİKÇE DE TEHDİT GİBİ ALGILANIYOR. DOLAYISIYLA KOMŞULARIMIZIN AKILLARINI BAŞLARINA TOPLAMALARI, OLAYA OBJEKTİF BAKMALARI LAZIM."

Kıbrıs'ın, Türkiye'nin "milli davası" olduğunu hatırlatan Akar, çözüm için her girişime destek olacaklarını, ancak suistimale de izin vermeyeceklerini vurguladı.

"GARANTÖRLÜK HAK VE SORUMLULUKLARIMIZI BUGÜNE KADAR EKSİKSİZ, AKSAKSIZ YERİNE GETİRDİK, BUNDAN SONRA DA GETİRMEYE KARARLIYIZ. BUNU YERİNE GETİREBİLMEK İÇİN DE TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNİN ADA'DAKİ VARLIĞI ŞART."

Akar ve beraberindeki askeri heyet, kapalı Maraş bölgesinde de havadan ve karadan incelemelerde bulundu.

Akar, karargahta da birlik komutanlarıyla biraraya geldi. 2 saatten fazla süren toplantıda, Kıbrıs'taki gelişmelerin ele alındığı ve askeri faaliyetlerin masaya yatırıldığı öğrenildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz