5 YIL İÇİNDE MİLLİ GELİR 202 MİLYAR DOLAR ERİDİ

5 YIL İÇİNDE MİLLİ GELİR 202 MİLYAR DOLAR ERİDİ

Cumhuriyet Halk Partisi, ekonomik göstergelere ilişkin rapor hazırladı. Buna göre; 5 yıl içinde milli gelir 202 milyar dolar eridi, işsizlik ise 8 milyonu buldu.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin ekonomi politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak koordinasyonunda, Türkiye'nin son 5 yıllık dönemine ilişkin ekonomik göstergeler ele alındı.

CHP’nin raporunda son 5 yılda milli gelirin 202 milyar dolar eridiği, gerçek işsizlik düzeyinin 8 milyonu bulduğu öne sürüldü.
26 sayfalık raporda, Türkiye’nin en büyük 20 ekonomi liginden düşme riskiyle karşı karşıya olduğu da ileri sürüldü.

Türkiye’nin borç yükünün arttığı belirtilen raporda; toplam borçların, milli geliri aştığı savunularak, "2013 yılında her 100 liralık gelir karşılığında 98 lira borç varken, 2019’un ilk çeyreğinde her 100 liralık gelir karşısında oluşan borç 109 liraya çıktı" ifadesi kullanıldı.

Türkiye'nin küresel mutluluk endeksindeki yerine de değinilen raporda, söz konusu endekste Türkiye'nin 77'inci sıradan, 79'un sıraya gerilediği belirtildi.

CHP Raporunda, Türkiye’nin hızla toparlanması için parti lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı ve aralarında "Devlette liyakat sistemi, hukukun üstünlüğü ve Merkez Bankası’nın bağımsızlığı" gibi başlıkların yer aldığı 13 maddenin hâlâ geçerli olduğu da ifade edildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz