BM Raporunda Şok İddia

BM Raporunda Şok İddia

Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan rapora göre, Kuzey Kore geliştirdiği siber saldırı yöntemleriyle bankalardan ve kripto para piyasalarından 2 milyar Dolar elde etti. Siber hırsızlıkla kazanılan paranın silah geliştirme programını desteklemek için kullanıldığı belirtildi.. Kuzey Koreli yetkililer ise konuya ilişkin soruları yanıtsız bıraktı.

Birleşmiş Milletler'in hazırladığı 'gizli' rapora göre, Kuzey Kore, finansal kurumlardan fon ve kripto para piyasalarından para çalmak için giderek karmaşıklaştırıp yeni sahalara yaydığı yöntemleri kullandı.

Rapora göre; resmi adıyla Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin, Genel Keşif Bürosu çatısı altında çalışan siber aktörleri, 'Kitle imha silahları geliştirme programı' için 2 milyar dolar kadar kaynak sağladı.

Uzmanlar, Kuzey Kore'nin finans kurumları, kripto para değişim piyasası ve kripto para üretimine yönelik 17 ülkeden en az 35 saldırı vakasının ihbar edildiğini belirtti..

Uzmanlara göre; Kuzey Kore, kripto para piyasasının geleneksel bankacılık sektörünün aksine, takip edilmesi zor ve daha az devlet denetimi bulunan bir alan olmasından faydalanıyor.

Rapordaki iddialara ilişkin görüşleri sorulan Kuzey Koreli yetkililer ise sorulara yanıt vermedi..

Raporda ayrıca Kuzey Kore'nin mayıs ve temmuz aylarında nükleer silah kapasitesini artırdığı da ileri sürüldü.


Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz