Uluslararası Af Örgütü'nden Abd İçin Seyahat Uyarısı

Uluslararası Af Örgütü'nden Abd İçin Seyahat Uyarısı

Uluslararası Af Örgütü, Amerika Birleşik Devletleri'ni ziyaret edecekleri bu ülkedeki silahlı saldırıları gerekçe göstererek uyardı... Seyahat uyarısında, kalabalık yerlerden, özellikle de kültürel etkinliklerden, ibadethanelerden, okullardan ve alışveriş merkezlerinden uzak durulması tavsiye edildi.. Uluslararası insan hakları hukukundan kaynaklanan ziyaretçileri silahlı şiddet karşısında koruma yükümlülüğünü Amerikan Yönetiminin yerine getirmediği de vurgulandı.

Uluslararası Af Örgütü, Amerika Birleşik Devletleri için seyahat uyarısı yayımladı.

İngiltere merkezli Örgüt, Amerika Birleşik Devletleri'ni ziyaret etmeyi planlayanlara, yaşanan silahlı saldırılar nedeniyle "son derece dikkatli" olmaları tavsiyesinde bulundu.

Uyarının gerekçesi, "Bu seyahat tavsiyesi Amerika Birleşik Devletleri devam eden yüksek düzeyde silahlı şiddet ışığında yapılmıştır" ifadeleriyle açıklandı.

Seyahat uyarısında ayrıca kalabalık yerlerden, özellikle de kültürel etkinliklerden, ibadethanelerden, okullardan ve alışveriş merkezlerinden uzak durulması tavsiyesinde bulunuldu. Eğlence mekanlarında da dikkatli
olunması istendi.

Uyarı metninde, "Ziyaretçiler cinsiyetlerine, ırklarına, geldikleri ülkeye, etnik arka planlarına ve cinsel yöneliminlerine bağlı olarak silahlı şiddetin hedefi olmak bakımından daha yüksek risk altında bulunabilirler" denildi.

Uluslararası insan hakları hukukuna göre ziyaretçilere silahlı şiddet karşısında koruma sağlama yükümlülüğü bulunduğu hatırlatılan metinde, Amerikan Yönetiminin bu sorumluluğunu yerine getirmek için harekete
geçmediği kaydedildi.

Öte yandan, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bu yıl meydana gelen silahlı saldıların, 2018'e göre önemli bir artış gösterdiği kaydedildi..

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz