BM Güvenlik Konseyi İdlib'i Görüştü

BM Güvenlik Konseyi İdlib'i Görüştü

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin gündeminde bir kez daha Suriye vardı... Toplantıda, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere dahil 10 üye, İdlib'de hastanelere yönelik saldırılarla ilgili soruşturma başlatılmasını istedi... Rusya'dan ise "Türkiye ile İdlib'deki çalışmalarımıza engel olmayın" açıklaması geldi...

İdlib'deki çatışmalar yoğunlaşırken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Suriye gündemiyle toplandı...

Konsey üyesi 10 ülke, İdlib'de hastanelere yönelik saldırılara ilişkin Genel Sekreter Antonio Guterres'e "soruşturma başlatması" çağrısında bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa, Almanya, Belçika, Peru, Kuveyt, Polonya, Dominik Cumhuriyeti ve Endonezya, Birleşmiş Milletler'in saldırılara duyarsız kalmaması gerektiğini savundu.

Toplantıda konuşan Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock da, "Suriye hükümeti ve Rusya'nın İdlib'i 90 günden uzun süredir bombalaması kıyıma neden oldu" ifadelerini kullandı.

Lowcock, "Neredeyse tüm binalar üç ayda yıkıldı. Uydu görüntüleri 17 köyün tamamen yıkıldığını ve boşaldığını gösteriyor" diye konuştu.

Lowcock, Güvenlik Konseyi'nin saldırılar karşısında sessiz kalmaması gerektiğini ifade etti.

Fransa Temcisi Nicolas de Riviere ise "Rusya ve Türkiye, gerilimin azaltılmasına ilişkin yükümlülüklerini yerine getirmeli" diye konuştu.

Eleştirilere yanıt veren Rusya'dan ise "Türkiye ile İdlib'deki çalışmalarımıza engel olmayın" yanıtı geldi.

Rusya'nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, teröristlere ve provokasyonlarına politik koruma sağlanmamasısı gerektiğini söyledi.

İdlib'de teröristlerin çok sayıda saldırı düzenlediğini ifade eden Nebenzya, batılı ülkeleri terör odaklarını korumaya çalışmakla suçladı.

Bu arada Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye sınırındaki askeri birliklere yönelik takviyesi devam ediyor.

Farklı birliklerden gönderilen komandoları taşıyan zırhlı araçlar ve otobüslerden oluşan 12 araçlık konvoy sınır bölgesine ulaştı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz