S-400 Hava Savunma Sistemleri

S-400 Hava Savunma Sistemleri

Rusya Federasyonu'ndan satın alınan S-400 sisteminin özellikleri neler? "Yüksek etkili koruma" kabiliyeti ne anlama geliyor..? İşte yanıtı.

Ankara ile Moskova arasında Eylül 2017'de imzalanan anlaşmaya göre, Türkiye, Rusya'dan 2,5 milyar dolar karşılığında toplam dört bataryadan oluşan iki adet S-400 sistemi satın aldı, teslimatın ilk aşaması devam ediyor.

Türkiye'de birleştirilecek savunma sisteminin en pahalı ve en hassas parçaları olan füzeler ise "risk" gerekçesiyle yaz sonuna kadar deniz yoluyla getirilecek. 2 platformla birlikte 72'şer adet S-400 füzesi getirilecek. 48 yedek füzeyle birlikte toplamda 192 füze yapıyı oluşturacak.

S-400 taburu, en az bir mobil operasyon komuta merkezi, 8 fırlatıcı ve 32 füzeden oluşuyor. Kısa, orta ve uzun menzillerde füzeleri aynı anda kullanabilen S-400, 600 kilometre uzaklıktaki hedefi algılama özelliğine sahip ve saniyede 4,8 kilometre hızla füze gönderilebiliyor. Sistem, hedefe 10 saniyeden daha az sürede tepki veriyor.

S-400, "çok uzun" menzilli füzeyle 400 kilometre; "uzun" menzilli füzeyle 250 kilometre, "orta menzilli" füzeyle 120 kilometre ve "kısa menzilli" füzeyle de 40 kilometredeki hedefleri vurabiliyor.

Hayalet, bombardıman, elektronik harp, keşif ve erken uyarı radar uçakları ile yeni nesil savaş uçakları S-400'ler tarafından imha edilebiliyor. S-400'ler Tomahawk füzeleri ve balistik füzeleri de vurma kabiliyetine sahip.

Rus basınına göre, Rusya’da Moskova bölgesi, Güney Askeri bölgesi, Pasifik ve Baltık filolarında olmak üzere toplam 5 S-400 alayı bulunuyor.

Rusya, S-400 hava savunma sisteminin satışıyla ilgili şu ana kadar Türkiye dışında sadece Çin ile anlaştı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz