Kemal Kılıçdaroğlu Sistem Tartışması

Kemal Kılıçdaroğlu Sistem Tartışması

Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu, S-400 hava savunma sistemi nedeniyle bir süredir Washington'dan, Ankara'ya yöneltilen yaptırım açıklamalarına tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu "Zamanında Patriot'ların alımıyla ilgili talebi karşılanmamışsa, elbette Türkiye kendi güvenliğini sağlamak için başka arayışlara girecektir. Bu, Türkiye'nin hakkı ve hukukudur" dedi.

Senato önce türkiye'nin hangi coğrafyada yer aldığına baksın. türkiye'nin bulunduğu coğrafya stratejik bir bölge. türkiye bir ateş çemberi içinde ve türkiye kendi güvenliğini sağlamak zorundadır.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Amerikan Senatosu'ndan gelen yaptırım çağrısına böyle tepki gösterdi.

S-400'lerin teslimatının başlamasıyla yaptırımların yeniden gündeme getirilmesine tepki gösteren Kılıçdaroğlu, Senato'ya patriotları hatırlattı.

Eğer türkiye zamanında patriotların alımıyla ilgili başvurmuş ve amerika bu talebi karşılamamışsa elbetteki türkiye kendi güvenliğini sağlamak için başka arayışlara girecektir. senatonun ve diğer siyasal organların trump'a yönelik, 'türkiye'ye baskı kurun' diye baskılarını doğru bulmuyorum. türkiye kendi bildiği yoldan devam edecektir, kendi güvenliğini sağlayacaktır. bu türkiye'nin hakkıdır, hukukudur.

Çankaya Belediyesi'nin yaptığı Adalet Parkı'nın açılışı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, "Amerika'daki başkanlık sistemini tartışabiliriz" sözlerine de açıklık getirdi.

Biz öteden beri demokratik parlamenter sistemin türkiye'nin koşullarına uygun olduğunu her ortamda dile getirdik. eğer, 'amerika'daki başkanlık sistemini tartışalım' diyorlarsa elbette bu da tartışılabilir. herkesin bilmesi gereken bir şey, orada başkan çok güçlü değildir, tam tersine diğer organlar çok güçlüdür. amerika'nın kurumları var, çok güçlüdür. başkan, büyükelçi bile atayamaz. dolayısıyla bu çerçevede eğer olayı ele alır ve değerlendirirsek, her konu tartışılabilir.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz