'Genelkurmay Çatı Davası'nda Karar

'Genelkurmay Çatı Davası'nda Karar

15 Temmuz darbe girişiminde Genelkurmay Başkanlığı'nda yaşananlara ilişkin davada eski orgeneral Akın Öztürk'ün de aralarında bulunduğu 17 sanığa 141 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Darbe girşiminde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Marmaris'te kaldığı otelde suikast planlayan Gökhan Şahin Sönmezateş ise 137 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 540 yıl hapse mahkum edildi. Aynı davada yargılanan Erdoğan'ın eski Başyaveri ve eski kurmay albay Ali Yazıcı da ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı.

15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili davaların en kritiklerinden biriydi. Sanıkları hakkında karar verildi. 17 kişi 141 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığı'ndaki eylemlere ilişkin aralarında sözde "yurtta sulh konseyi" üyelerinin de bulunduğu 224 sanıklı Genelkurmay "çatı" davasının karar duruşması görüldü.
Mahkeme heyeti, eski Hava Kuvvetleri Orgeneral Akın Öztürk de dahil 17 kişiye 141 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

Bu kişiler arasında, eski Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanı tümgeneral Kubilay Selçuk, darbe bildirisinde imzası olan sözde yurtta sulh konseyi üyesi eski tuğgeneral Mehmet Partigöç, Akar'a darbeyi tebliğ eden sözde "yurtta sulh konseyi" üyesi eski tümgeneral Mehmet Dişli ve Ankara'yı bombalayan uçaklara talimat veren isimlerden Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanı eski tuğgeneral Hakan Evrim gibi sanıklar var.

Eski tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Marmaris'te kaldığı otelde suikast girişimini yöneten isimdi. O da 137 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 540 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Davanın diğer sanıklarından,Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eski başyaveri ve eski kurmay albay Ali Yazıcı, 15 Temmuz'da Hulusi Akar'ın yaveri olan eski yarbay Levent Türkkan, eski Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı Muhsin Kutsi Barış, eski tuğgeneral Ahmet Bican Kırker'e ağırlaştırılmış müebbet hapis verilirken Eski kurmay albay Muzaffer Düzenli'ye 2 kez ağırlaştırılmış müebbetle 60 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 540 yıl hapis cezası verildi.

Jandarma Genel Komutanlığı önünde sivillere ateş eden eski yarbay Ertuğrul Terzi de 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edildi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, kararların memnun edici olduğunu söyledi.

15 Temmuz gecesi sırasında Genelkurmay Başkanlığı karargahı önünde toplanan vatandaşlardan 11'i şehit edilmişti.

Bu arada, İzmir'deki usulsüz dinleme davasında da karar çıktı. 27'si eski emniyet mensubu 29 sanığa 7 yıl 11 aydan 292 yıl 3 aya kadar değişen sürelerde hapis cezası verildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz