Çavuşoğlu: "saldırılar devam ederse gereğini yaparız"

Çavuşoğlu: "saldırılar devam ederse gereğini yaparız"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransız mevkidaşı ile görüşmesinin ardından önemli açıklamalar yaptı... Çavuşoğlu, Türkiye'nin İdlib'deki gözlem noktasına yönelik saldırıların sürmesi halinde gereğini yapacağını söyledi... Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi aldığını, bu konuda bir tartışmaya yer olmadığını belirtti... Çavuşoğlu, Fransa'nın terör örgütü YPG ile yakın işbirliğini doğru bulmadıklarını da kaydetti.

"REJİM SALDIRILARI DEVAM ETTİRİRSE GEREĞİNİ YAPARIZ KİMSENİN TEREDDÜTÜ OLMASIN"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian görüşmelerinin ardından Ankara'da ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu'na İdlib'deki Türk gözlem noktasına yapılan saldırı soruldu.

"BUNUN KASITLI OLDUĞUUN DÜŞÜNÜYORUZ. RUSYA İLE GÖRÜŞÜYORUZ. REJİM SALDIRILARI DEVAM ETTİRİRSE GEREĞİNİ YAPARIZ KİMSENİN TEREDDÜTÜ OLMASIN. RUSYA VE İRANIN GEREKLİ BASKIYI KURMASI GEREKİYOR. AKSİ HALDE SİYASİ ÇÖZÜM AÇISINDAN CİDDİ BİR FELAKETE DÖNÜŞEBİLİR. "

Çavuşoğlu, İdlib'de ateşkes sağlandığı iddialarına da yanıt verdi.

"SON ZAMANLARDA İDLİBE YÖNELİK SALDIRILAR ATTI. OKULLARI HASTANELERİ HEDEF ALIYORLAR. TAM OLARAK ATEŞKES SAĞLANDI DEMEK MÜMKÜN DEĞİL AMA CİDDİ SAMİMİ GAYRETLERİMİZİN OLDUĞUNU SÖYLEMEK İSTERİM. "

Amerikan Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan'ın mektubuna da tepki gösteren Çavuşoğlu, S-400'lerle ilgili net konuştu.

"HER ŞEYDEN ÖNCE BU MEKTUBUN ÜSLUBUNU KABUL ETMİYORUZ. TÜRKİYE'YE KİMSEYE ÜLTİMATOM VEREMEZ. TÜRKİYE RUSYA'DAN S-400 HAVA SAVUNMA SİSTEMİNİ ALMIŞTIR. BURADA ALACAK MI ALMAYACAK MI TARTIŞMASINA GEREK YOK. TÜRKİYE BAĞIMSIZ VE ÖZGÜR BİR ÜLKEDİR. TÜRKİYE RUSYA'DAN S-400 HAVA SAVUNMA SİSTEMİNİ ALMIŞTIR. BU TİP MEKTUPLARLA TÜRKİYE ALDIĞI KARARDAN VAZGEÇMEZ İÇERİĞİNİ VE ÜSLUBUNU KABUL ETMİYORUZ. "

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Fransa'nın terör örgütü YPG ile ilişkilerini de eleştirdi.

"FRANSA'NIN YPG İLE YAKIN İŞBİRLİĞİNİ DOĞRU BULMUYORUZ. FRANSA'NIN YPG İLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDE OLMASI FRANSA'YA YAKIŞMAZ"

Fransız Bakan'a ise Kıbrıs Rum Kesiminin, tek taraflı doğalgaz arama çalışmalarının güvenliğinin sağlanması karşılığında Fransa'ya daimi deniz üssü tahsis edeceği iddiaları soruldu.

Le Drian sadece Rum kesimiyle istişarelerinin olduğunu, ancak Fransız askerlerinin Kıbrıs'ta konuşlanması gibi bir durumun bulunmadığını söyledi.

Bu arada, Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Bakan Hulusi Akar'ın, Amerikan Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan ile telefonda görüştüğü bildirildi.

Görüşmede, Bakan Akar’ın, Amerikan muhatabı tarafından gönderilen mektuptaki müttefiklik ruhuna uygun olmayan üslup ve yaklaşımdan duyduğu rahatsızlığı ifade ettiği belirtildi..

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz