İdlib'deki Türk gözlem noktasına saldırı

İdlib'deki Türk gözlem noktasına saldırı

Suriye'nin İdlib bölgesindeki gerginlik büyüyor.. Milli Savunma Bakanlığı, Türkiye'nin, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesindeki 10 numaralı gözlem noktasına, Suriye ordusunun kontrolündeki alandan 35 havan atışı yapıldığını açıkladı... Saldırıda 3 askerimizin hafif şekilde yaralandığı belirtildi... Saldırının, Moskova'dan yapılan "Bölgede Rusya ve Türkiye'nin arabuluculuğunda ateşkesin sağlandığı" açıklamasının ardından gelmesi dikkati çekti...

Türkiye'nin İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesindeki gözlem noktasına, Suriye ordusunun kontrolündeki bölgeden havan saldırısı düzenlendiği duyuruldu.

Milli Savunma Bakanlığı'nın açıklamasında, "Suriye rejim güçlerinin kontrol ettiği As Shariah bölgesinden, 3 kilometre mesafedeki 10 numaralı Gözlem Noktamıza kasıtlı olduğu değerlendirilen 35 havan atışı ile bir saldırı gerçekleştirilmiştir" denildi.

Yapılan havan saldırısında üç askerimizin hafif şekilde yaralandığı, üs bölgesindeki tesis, teçhizat ve malzemelerden bir kısmının da hasar gördüğü bildirildi.

Saldırının, Moskova'dan yapılan, "İdlib gerilimi azaltma bölgesinde Rusya ve Türkiye'nin arabuluculuğunda ateşkesin sağlandığı" açıklamasının hemen ardından gelmesi dikkati çekti.

İblib'te tırmanan gerilim hakkında Birleşmiş Milletler'den uyarı geldi.

Genel Sekreteri Antonio Guterres, saldırıların devam etmesi halinde, bölgede büyük bir insani felekat gerçekleşeceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı sözcüsü İbrahim Kalın, saldırı ile ilgili açıklama yaptı.

"ÖZELLİKLE İDLİB'DE YAŞANAN GELİŞMELERİN BİZİM İÇİN ENDİŞE KAYNAĞI OLDUĞUNUN ALTINI ÇİZDİK. REJİMİN KASITLI OLARAK TÜRKİYE'Yİ TAHRİK ETMEK VE BÖLGEDE ALAN KAZANMAK AMACIYLA YAPTIĞI SALDIRILARA SON VERİLMEK AMACIYLA İLGİLİ BİRİMLERİMİZ YETKİLENDİRİLMİŞ DURUMDADIR. RUSYA İLE GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan'ın gönderdiği mektuba da tepki gösterdi.

" SAVUNMA BAKANIMIZA GÖNDERİLEN BU MEKTUP SADECE ÜSLUBU UHTEVASI İTİBARİYLE MÜTTEFİKLİK RUHANA AYKIRIDIR İKİLİ İLİŞKİLERİN NEZAKETİNE AYKIRIDIR TÜRKİYE CUMHURİYETİ GİBİ EGEMEN VE BAĞIMSIZ BİR DEVLETİN DURDUĞU YERE KARŞI BİR YAKLAŞIMDIR.
BU TÜR YAZIŞMALAR DEVLET KURUMLARI ARASINDA YAPILIR BUNLARIN BELLİ BİR MAHREMİYETİ VARDIR BUNLAR ÖYLE AYNI GÜN KAMUOYU ÜZERİNDEN BASKI OLUŞTURMAK AMACIYLA SIZDIRILMAZ BU DEVLET CİDDİYETİYLE BAĞDAŞMAZ."

Özgür Suriye Ordusu ise ateşkes haberlerini yalanladı.

Açıklamada, Rejim güçlerinin saldırılarında son 3 günde 30 kişinin öldüğü belirtildi..

Bu arada İsrail, Suriye'ye füze saldırısı düzenledi.

İsrail uçaklarının Suriye'nin güneyindeki Dera bölgesini hedef aldığı belirtildi.

Suriye'nin resmi haber ajansı SANA, çok sayıda füzenin hava savunma sistemleri tarafından etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

Suriye parlamentosu ise Tartus limanının Rusya’ya kiralanmasını onayladı.

Suriye parlamentosundan yapılan açıklamada, projenin Suriye ekonomisine ve Tartus limanının rekabet gücünün artırılmasına büyük yarar sağlayacağı ifade edildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz