ABD ile Türkiye arasındaki S-400 krizi

ABD ile Türkiye arasındaki S-400 krizi

Ankara ile Washington arasındaki S-400 krizinde hergün yeni bir gelişme yaşanıyor. Amerikan Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’la bir telefon görüşmesi yapacağını açıkladı. Shanahan, Akar ile S-400 ve F-35 konularını ele alacağını belirtti.. Akar ise Shanahan'ın gönderdiği mektubun içeriğinin müttefiklik ruhuna uygun olmadığını kaydetti..

Amerikan Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, gezetecilerin sorularını yanıtladı...

Shanahan'a, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a gönderdiği, Türkiye’nin F-35 savaş uçağı programına katılımına ilişkin değerlendirmeleri içeren mektuba yanıt alıp almadığı soruldu...

Patrick Shanahan, “Akar’la ilerleme konusunda birbirimizi bilgilendireceğimiz bir telefon görüşmesi yapacağım. Eğitimler konusunda bazı faaliyetleri durdurduk. Bakım faaliyetlerinden herhangi birini henüz askıya almadık” dedi.

Bu açıklamaya Ankara'dan değerlendirme geldi..

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Patrick Shanahan ile telefonda görüşeceğini, ay sonunda ise Brüksel'de bir araya gelmeyi planladıklarını belirtti.

Shanahan'ın gönderdiği mektuba ilişkin de konuşan Akar, "Üslubun müttefiklik ruhuna uygun olmadığını ilk andan itibaren gördük. Buna göre gerekli çalışmaları yapıyor, gerekli cevabı hazırlıyoruz" dedi.

S-400 süreciyle ilgili açıklamalarda bulunan Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov ise S-400'ler konusunda Rusya'nın pozisyonu değişmeyeceğini ve taahütlerin yerine getirileceğini belirtti.İki ülkenin teknik gruplarının çalışması süreceğini ifade etti.

Bu arada, Amerikan yönetimi, Hindistan'ın Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın almasına karşı olduğunu duyurdu.

Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili, Hindistan'ın Rus sistemini satın almasının, Amerika Birleşik Devletleri'nin Düşmanlarına Yaptırımlarla Karşılık Koyma Yasası kapsamında Rusya'ya getirilen yaptırımları ihlal edeceğini vurguladı. Hint hükümetinin olası yaptırımlar konusunda uyardı..

Diğer yandan, Amerikan Başkanı Donald Trump’ın, halen Savunma Bakanlığı görevine vekalet eden Patrick Shanahan’ın yerine başka bir ismi bakanlığa aday göstermek istediği öne sürüldü.

Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon ise Lockheed Martin firmasıyla F-35'lerin üretimi konusunda yeni bir anlaşma yaptı. Anlaşmaya göre, Pentagon, 34 milyar dolar değerinde 478 adet F-35 tipi uçak üretimi siparişi verdi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz