Yeni Askerlik Sistemi'ne ilişkin teklif görüşelecek

Yeni Askerlik Sistemi'ne ilişkin teklif görüşelecek

Meclis bu hafta iki önemli düzenleme için fazla mesai yapacak... Yeni Askerlik Sistemine ilişkin yasa teklifi Genel Kurul'da görüşülecek. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden kaçak geçiş yapanlara kesilen para cezalarının affını öngören düzenlemenin de bu hafta yasalaşması bekleniyor.


Yeni askerlik sistemine ilişkin yasa teklifi bu hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin gündeminde olacak.

Milli Savunma Komisyonu'nda geçen teklif Genel Kurul'da ele alınacak.
Teklife göre askerlik hizmeti; yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilecek. Hizmet süresi, er ve erbaşlar için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak.

Erbaş ve erlerden istekli olanlar, uygun görülmesi halinde 6 ay süreyle daha askerlik hizmetine devam edecek, bu sürenin sonunda terhis edilecek.

Bedelli askerlik ise kalıcı hale gelecek. Bedelli'den yararlanmak isteyenler, 240 bin gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarı peşin ödeyerek bir aylık temel askerlik eğitimini tamamlayarak askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

Bedelli başvuruları planlanandan fazla olması halinde, bedel ödemeye istekli olanlar kurayla seçilecek.

Yoklama kaçakları, saklılar ve bakayalar bedelliden yararlanamayacak. Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte yoklama kaçağı, bakaya veya saklı olanlar, bir defaya mahsus olmak üzere ilk bedelli askerlik kurasına girebilecek.

Meclis Genel Kurulunda bu hafta görüşülmesi öngörülen diğer düzenleme ise 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden kaçak geçiş yapanlara kesilen para cezalarının affını içeriyor.

Teklif yasalaşırsa, idari para cezalarından vazgeçilecek; hurda araçlarda uygulanan ÖTV indirimi de 10 bin liradan, 15 bin liraya çıkartılacak

Bu arada, Down Sendromu, Otizm ve Diğer Gelişim Bozukluklarının Yaygınlığının Tespitine ilişkin kurulan araştırma komisyonu çalışmalarını sürdürecek.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz