MGK perşembe günü toplanacak

MGK perşembe günü toplanacak

Milli Güvenlik Kurulu, 30 mayıs Perşembe günü toplanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık edeceği toplantıda bölgesel güvenlik konularıyla S-400 ve F-35'ler üzerinden Amerika birleşik devletleri ve Rusya ile ilişkiler görüşülecek. Suriye'deki gelişmeler de Kurul'un gündeminde olacak.


Milli Güvenlik Kurulu haftaya Perşembe günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip erdoğan başkanlığında toplanacak.

Kurulun gündeminde Türkiye'nin iç ve dış güvenlik konuları, uluslararası ilişkiler ve yaklaşan İstanbul seçimiyle ilgili önlemler yer alacak.

Rusya'dan alınacak S-400 savunma sistemleri nedeniyle Amerika Birleşik devletleri ile gerilen ilişkiler kurulun en önemli gündem maddesi olacak.

Suriye ve terörle mücadele başlığında ise İdlib'de artan rejim saldırıları olacak.
İdlib'de süren saldırıların Türkiye'ye yansımaları, olası göç dalgası, bölgedeki Türk Askeri Üslerindeki durum, Soçi Mutabakatı kapsamında Rusya ile yapılan görüşmeler masaya yatırılacak.

Doğu Akdeniz'deki gelişmeler de kurulun toplantı gündeminde bulunuyor. Buna göre, Enerji kaynağı arama ve sondaj faaliyetlerine ilişkin uzlaşmazlıklar ele alınacak.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya ile askeri temaslar hakkında kurulu bilgilendirecek.
NATO Genelkurmay Başkanları toplantısından dönen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in de müzakereler hakkında kurula bilgi vermesi bekleniyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz