Meslek odaları ve sendikalardan ortak açıklama

Meslek odaları ve sendikalardan ortak açıklama

Meslek odaları ve sendikalar; Yüksek Seçim Kurulu'nun "İstanbul seçimini iptal hükmüne" karşı, dayanışma kararı aldı...YSK'nın gerekçesini değerlendiren hukukçular ise "yasa gereğince ortaya konulması gereken delillerden yoksun ve önceki kararlara aykırı" dedi...

Yüksek Seçim Kurulunun, İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin yenilenmesi kararına ilişkin, İstanbul barosu,TMMOB, DİSK, KESK, Türk Tabipler Birliği gibi pek çok meslek odası, sendika ve kuruluş bir araya gelerek ortak açıklama yaptı.

"BU KARARLARLA SANDIĞIN İŞLEVİ KISITLANMIŞ, DEĞİŞTİRME ÖZELLİĞİ YİTİRİLMİŞTİR...23 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN SADECE BİR BELEDİYE BAŞKANI SEÇİMİ OLMADIĞINI, ONUN ÖTESİNDE ANLAMLAR TAŞIDIĞINI SAPTAYAN MESLEK ODALARI SENDİKALAR VE KURULUŞLAR OLARAK, DEMOKRASİ İÇİN DAYANIŞMA KARARI ALDIĞIMIZI DUYURUYORUZ. "

İstanbul Baro Başkanı Avukat Mehmet Durakoğlu, YSK'nın gerekçeli kararını da değerlendirdi...

"BU KARAR GEREKÇEDEN YOKSUN HUKUKSUZ 298 YASA GEREĞİNCE ORTAYA KONULMASI GEREKEN DELİLDEN YOKSUN VE YSK'NIN ÖNCEKİ KARARLARINA AYKIRI."

Seçim iptal edilsin diyen 7 YSK üyesi, gerekçeli kararda "başkanı kamuda çalışmayan 754 sandık" oduğuna vurgu yaparken; muhalefet şerhi düşen 4 üye ise önceki seçimlerde de benzer durumlar yaşandığını belirterek; "bu gerekçe seçimin iptalini gerektirmez" dedi....

"SANDIK KURULU BAŞKAN YA DA ÜYELERİNİN KAMU GÖREVLİLERİNDEN OLUŞMAMASININ NE ÖLÇÜDE OLUMSUZ SONUÇLARIYLA KARŞILAŞTIĞIMIZI GEREKÇELİ KARAR BİZE ANLATMIYOR."

İptal gerekçesinde "Sayım döküm cetveli sorunlu 90 sandık var" ifadesine de yer verildi...

"MUHALİF ÜYELERDEN BİR TANESİ SAYIM DÖKÜM CETVEL VE TUTANAKLARDAKİ USULSÜZLÜKLERİN BİR İPTAL SEBEBİ OLARAK GÖSTERİLMİŞ OLMASINI MÜZAKERE ETMEDİKLERİNİ SÖYLÜYOR."

YSK'nın 7 üyesi, seçimin iptal gerekçeleri arasında, "Oy kullanma hakkı olmayan 706 kişinin, buna rağmen oy kullanmasını da" gösterdi...

" MUHALEFET ŞERHLERİNDEN BİRİNDE BU TÜR USULSÜZLÜKLERİN YÜZLERCE KEZ KARŞILAŞILDIĞI AÇIK AÇIK BELİRTİLİYOR BU KURUL DA DEĞERLENDİRİNCE AYNI SONUCA VARMIŞ. BUNUN İPTAL SEBEBİ SAYILDIĞINA İLİŞKİN MÜZAKERE YAPILMIŞ DEĞİL. 0545 BU KARARDA DAHA EVVEL KENDİLERİNİN VERDİĞİ İÇTİHADI YIKAN BİR KARARLA KARŞI KARŞIYAYIZ BU KARAR SİYASİ BASKIYLA ALINMIŞ BİR KARAR."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz