"Seçmenin iradesinin nasıl sakatlandığına ilişkin tek satır yok"

"Seçmenin iradesinin nasıl sakatlandığına ilişkin tek satır yok"

Yüksek Seçim Kurulu'nun İstanbul seçiminin iptaline ilişkin gerekçeli kararına, CHP'nin tepkisi sürüyor... 250 sayfayı satır satır incelediklerini söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek gerekçede, seçmenin iradesinin nasıl sakatlandığına ve oyların nasıl çalındığına ilişkin tek kelime olmadığını vurguladı... Erkek, "Bu, İstanbul seçiminin siyasi olarak iptal edildiğinin kanıtıdır" dedi.

MUHARREM ERKEK: " SONUÇ KISMINDA DİYOR Kİ "SANDIK KURULU BAŞKANLARININ KAMU GÖREVLİSİ OLMAMASI SEBEBİYLE BİZ BUNU SEÇİM SONUCUNA MÜESSİR GÖRDÜK VE İPTAL ETTİK DİYOR. KARARININ ÖZÜ BU. SEÇMENİN İRADESİNİN NASIL SAKATLANDIĞINA İLİŞKİN BİR TEK SATIR YOK. SANDIK KURULU BAŞKANLARI NASIL YANLI DAVRANDI, OYLARI NASIL ÇALDI? BİR TEK CÜMLE YOK."

Yüksek Seçim Kurulu, 250 sayfalık gerekçeli kararını açıkladı; CHP satır satır inceledi.
CHP'nin hukukçu kurmaylarından Muharrem Erkek, kararı değerlendirdi.

"7 ÜYE DEMİŞKİ 108 SANDIKTA SAYIM DÖKÜM CETVELİNDE EKSİKLER VAR, 18 SANDIKTA SAYIM DÖKÜM CETVELLERİ BOŞ, 90 SANDIKTA DA İMZALAR EKSİK. 31 BİN 186 SANDIKTAN YALNIZ 108 SANDIKTA. DEVAMINDA DA ŞUNU SÖYLEMİŞ "SAYIM DÖKÜM CETVELLERİNDEKİ BU EKSİKLİK TEK BAŞINA SEÇİM SOINUCUNA MÜESSİR OLMAMAKLA BİRLİKTE SANDIK KURULU BAŞKANLARININ KANUNA AYKIRI BİÇİMDE BELİRLENMESİYLE BİRLİKTE DEĞERLENDİRİLMİŞTİR" SEÇİM SONUCUNA NASIL ETKİ ETTİ BU DURUM ONUNLA İLGİLİ 250 SAYFADA TEK BİR CÜMLE YOK. YSK BAŞKANI BİLE YAZMAK ZORUNDA KALMIŞ "SONUCU ETKİLEYECEK BİR DURUM TESPİT EDEMEDİK"

Erkek, sayım döküm cetveli boş olan 18 sandıkla, imzasız olan 90 sandıkta Binali Yıldırım'ın önde olduğuna da dikkati çekti.

"KİM YAPTI BU USULSÜZLÜĞÜ? BU NASIL BİR USULSUZLÜK, NASIL BİR ORGANİZASYON Kİ BU SANDIKLARDA DAHİ BİNALİ YILDIRIM'IN OYLARI ÇOK DAHA YÜKSEK ÇIKIYOR."

Kamu görevlisi olmadığı iddia edilen 754 sandıktan sadece 2 tanesinde sayım döküm cetvellerinin eksik olduğunu ve kısıtlı seçmen sayısının 706 olarak tespit edildiğini anlatan Muharrem Erkek, karşı oy yazısından da önemli bir ayrıntıya dikkati çekti.

"7 KİŞİ NAPIYOR SANKİ DEMOKRASİYE PUSU KURMUŞLAR TOPLANMAYA DEVAM EDİYORLAR, HÜKMÜN DIŞINA ÇIKIYORLAR İPTAL GEREKÇESİ YAPILMAMIŞ KONULARI DA KARARA SOKUYORLAR. ÇOK VAHİM BİR TABLO HUKUK DEVLETİ ADINA. KARŞI OYDAN BİR CÜMLE OKUYACAĞIM "YSK'NIN BU KARARINA KADAR SANDIK KURULU BAŞKANI ATAMALARINA DAYANARAK İPTAL EDİLEN HİÇBİR SEÇİM YOK" İSTANBUL SEÇİMLERİNİ SİYASİ BİR KARARLA İPTAL "ETTİKLERİNİN GÖSTERGESİ..

Erkek, gerekçeli kararı yazan 7 hakime de seslendi.

"BİZİM HUKUKUMUZDA SANDIK KURULU BAŞKANLARININ KAMU GÖREVLİSİ OLMAMASI DURUMUNDA O SANDIKTAN ÇIKAN İRADENİN YOK SAYILACAĞINA DAİR HİÇBİR HÜKÜM YOKTUR. 4 PUSULADAN BİRİ GEÇERSİZ SAYILDI YA ONU DA AÇIKLAYAMAMIŞLAR. SİZİN SIFATINIZ YARGIÇ OLABİLİR AMA SİZ HUKUK İNSANI OLAMAZSINIZ."

CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbullu seçmene de seslendi.

" BU ARTIK BİR DEMOKRASİ MÜCADELESİ. HANGİ SİYASİ PARTİDEN, GÖRÜŞTEN, KÖKENDEN OLURSA OLSUN İSTANBUL SEÇMENİNİN 23 HAZİRAN'DA BİR HAKKI TESLİM EDECEĞİNE YÜREKTEN İNANIYORUZ. HERKES RAHAT OLSUN SANDIĞA GİTSİN OYUNU KULLANSIN, BİZ BİR HER BİR OYA SAHİP ÇIKACAĞIZ. "

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz