Yeni askerlik sistemi kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu

Yeni askerlik sistemi kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu

Yeni askerlik sistemiyle ilgili yasa teklifi, Meclis Başkanlığı'na sunuldu... Düzenleme yasalaştığında, 6 ay askerlik yapmış olanlar terhis olabilecek... Kalıcı hale gelen bedelli askerlikten, yoklama kaçağı ve bakayalar yararlanamayacak... Ancak kanun yürürlüğe girmeden önce bu durumda olanlar için bir seferliğine bedelliden faydalanma imkanı getirilecek...

Yeni askerlik sistemine ilişkin yasa teklifi, Meclis Başkanılğı'na sunuldu... Bayramdan önce yasalaşması öngürülen teklife göre askerlik herkes için 12 aydan 6 aya indirilecek. 6 ayı tamamlayarak terhis olma hakkı elde eden askere, istemesi durumunda bir 6 ay daha devam imkanı sağlanacak.

yasa yürürlüğe girdikten sonra şu anda askerde olanlar düzenlemeden yararlanacak mı? Merak edilen o soruya da AK Parti Grup başkanvekili Mehmet Muş yanıt verdi.

"ŞU AN KANUN YÜRÜLÜĞE GİRDİKTEN SONRA 6 AYI DOLDURANLAR TERHİS OLABİLECEKLER FAKAT KENDİLERİ İSTERLERSE BİR 6 AY DAHA GÖREV YAPMA İMKANI VAR .....ASGARİ ÜCRETTEN AZ OLMAMAK KAYDIYLA ÜCRET ÖDENECEKTİR "

Yeni sisteme göre Meslek Yüksek Okulları mezunları da yedek astsubay olarak görev yapabilecek. Sistem generalliğe kadar yükselme imkanı sağlıyor.

"BİR VATANDAŞIMIZ BU ŞEKİLDE DEVAM EDERSE KENDİSİ .... GERELLEĞE KADAR YÜKSELME İMKANINA SAHİP OLACAK KENDİSİNE YAPILACAK SINAVLARDA YÜZDE 20'YE KADAR FAZLA PUAN VERİLME İMKANI OLUŞACAK...ORADAN DAN SUBAYLIĞIN DİĞER KADEMELERİNE ..İMKANI OLABİLECEK "

Ve Bedelli askerlik... 20 yaşının dolduran herkes bir aylık bedelli askerlik uygulamasından yararlanabilecek.

"BEDELLİ KALICI HALE GELİYOR YAŞ SINIRI ORTADAN KALKIYOR BUGÜNKÜ RAKAMLARLA 31 BİN LİRA GİBİ RAKAMA TEKABÜL EDİYOR BİR YEDEK ASTEĞMENİN MAAŞININ 6 MATI KADAR RAKAM BELİRLENDİ"

Ancak yeni sistemde yoklama kaçağı ve bakayalar bedelli askerlikten faydalanamayacak.

"EĞER BİR VATANDAŞIMIZ YOKLAMA KAÇAĞI OLARSA BU KANUN YÜRÜLÜĞE GİRDİKTEN SONRA...GELMEDİĞİ HER GÜN İÇİN CEZA ÖNGÖRÜLMEKTEDİR BU 10 TL OLARAK BELİRLENMEKTEDİR EĞER KENDİ İSTEĞİ GELİRSE BU 5 TL'YE İNDİRİLECEK"

AK parti , şu andaki yoklama kaçağı ve bakayalar için bir istisna koydu.

" BU KANUN YÜRÜRLÜĞE GİRMEDEN ÖNCE BAKAYA KALAN YOKLAMA KAÇAĞI OLANLARA BİR SEFERLİĞENİ BEDEALLİDEN FAYDALANMA İMKANI GETİRİLECEK.....BEDELLİ ASKERLİKTEN FAYDALANMA İMKANINA SAHİP OLMAYACAKLAR "

Bu arada bedelli askerlik için çok sayıda talep olursa o yıl için kura sistemi devreye girecek.

"TSK’NIN BİR PLANLAMASI VE İHTİYACI OLACAKTIR. EĞER ÜSTÜNDEN BİR TALEP GELİRSE BEDELLİ İÇİN O ZAMAN BİR KURA YÖNTEMİNE GİDİLECEKTİR ALTINDA KALIRSA HERKES ALINACAKTIR "

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz