CHP'li Kaya'dan yeni ortaöğretim modeline eleştiri

CHP'li Kaya'dan yeni ortaöğretim modeline eleştiri

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıkladığı yeni ortaöğretim modelini eleştirdi... Eğitim paydaşlarının görüşünün alınmadığını söyleyen Kaya, "Sayın bakan sistemi düzeltmek istiyorsa, Sakarya Meydan Muharebesi devam ederken Öğretmenler Şurası'nı toplayan Mustafa Kemal Atatürk'ü örnek almalı" dedi.

"MİLLİ EĞİTİM BAKANI ZİYA SELÇUK NE BİZİM GÖRÜŞÜMÜZE BAŞVURMUŞTUR, NE KOMİSYONUMUZUN GÖRÜŞÜNE BAŞVURMUŞTUR, NE DE EĞİTİM SENDİKALARININ, ÖĞRENCİLERİN, ÖĞRENCİ VELİLERİN VE HER ŞEYDEN ÖNEMLİSİ BU SİSTEMİ UYGULAYACAK OLAN ÖĞRETMENLERİN GÖRÜŞÜNE BAŞVURMAYI BİR TÜRLÜ DÜŞÜNMEMEKTEDİR. "

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıkladığı yeni ortaöğretim modelinin, eğitim camiasının görüşü alınmadan hazırlandığını savundu.

"EĞER MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI VAR OLAN SİSTEMDEN BİR ADIM DAHA İLERİ GİTMEK İSTİYORSA YAPILMASI GEREKEN, BAKMASI GEREKEN YER SAKARYA MEYDAN MUHAREBESİ DEVAM EDERKEN ÖĞRETMENLER ŞURASINI ANKARA'dA TOPLAYAN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN YAPTIKLARINA BAKACAK. SAVAŞ DEVAM EDERKEN, DAHA CUMHURİYET KURULMADAN ÖNCE GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK EĞİTİME DAİR NE YAPACAĞINI ÖNCE ÖĞRETMENLERE SORMUŞTUR. "

Ders sayısının azaltılacağına ilişkin açıklama yapıldığını belirten Kaya, bu derslerin hangileri olacağını sordu.

" MATEMATİĞİ Mİ, FİZİĞİ Mİ, KİMYAYI MI, FELSEFEYİ Mİ, DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİNİ Mİ, TARİHİ Mİ, COĞRAFYAYI MI, İNKILAP TARİHİNİ Mİ? HANGİLERİNİN DERS SAATİNİ AZALTACAK. PİSA SINAVLARINA TÜRKİYE'DE YETİŞEN ÖĞRENCİLERİN KATILIMINI GERİ Mİ ÇEKECEKSİN, YOKSA ORADAKİ BAŞARI DERECESİNİ ARTIRACAK BİR SİSTEM Mİ GETİRİYORSUN. BUNLARIN HİÇ BİRİNE NE YAZIK Kİ ŞU ANDA YANIT ÜRETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz