YSK gerekçeli kararın açıklamasını erteledi

YSK gerekçeli kararın açıklamasını erteledi

Yüksek Seçim Kurulu, iptal edilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin gerekçeli kararını DÜN DE açıklamadı. Kurul, gerekçenin açıklanmasını, karara muhalif 4 üyenin ek süre talebi nedeniyle erteledi. YSK, seçimin iptal kararında yedek üyelerin oy kullanmasına ilişkin itirazı ise reddetti.

Gözler bir kez daha Yüksek Seçim Kurulu'ndaydı. İki saat süren kritik toplantısının ardından iptal edilen İstanbul seçimine ilişkin gerekçeli kararın kurulca açıklanması bekleniyordu. Ancak beklenen olmadı.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven ve üyeleri gerekçeli karar için öğleden sonra biraraya geldi. Toplantı sonrasında ise gerekçeli kararın açıklandığı duyuruldu.

Seçimlerin yenilenmesine muhalefet eden ve ret oyu kullanan 4 üye, 7 üyenin yazdığı gerekçedeki bazı yeni hususlara cevap vermek için ek süre talep etmesi, ertelemenin nedenini oluşturdu. Bu süre içinde muhalif üyelerin gerekçeli karara şerhlerini hazırlaması beklenecek.
İptal yönünde oy veren 7 üye ise yazımı tamamladı. Kurulun gerekçeli kararı bu hafta içinde açıklaması bekleniyor.

Bu arada Kurul DÜNKÜ toplantısında İstanbul seçiminin iptal kararında yedek üyelerin oy kullanmasına ilişkin itirazı da reddetti.

Yüksek Seçim Kurulu, 6 Mayıs'ta 4'e karşı 7 oyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal etmişti. YSK'nın kısa açıklamasında iptal kararı iki gerekçeye dayandırılmıştı. Bunlardan ilkine göre; 22 sayım döküm cetveli boş, 101’i ise imzasızdı. İkinci gerekçeye göre ise bazı sandıklarda kamu görevlisi yoktu. Geçtiğimiz yıl seçim kanununda yapılan bir değişiklikle sandık kurulu başkanlarının ve kurulun en az bir üyesinin kamu görevlisi hükmü getirilmişti.

Kurul iptal kararının ardından ekrem İmamoğlu'nun mazbatasının iptaline, Büyükşehir belediye Başkanlığı seçiminin 23 Haziran'da yapılmasına ve sandık kurulu görevlendirmeleri yapan sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar vermişti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz