Türkiye bankalar birliği'nden dolandırıcılık uyarısı

Türkiye bankalar birliği'nden dolandırıcılık uyarısı

Türkiye Bankalar Birliği'nden, vatandaşa dolandırıcılık uyarısı geldi. Birlikten yapılan açıklamada, "Kendini, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi temsilcisi olarak tanıtan kişilere itibar etmeyin; kişisel bilgilerinizi paylaşmayın" çağısı yapıldı.

Dolandırıcıların gözü, yine vatandaşın cebinde... Sahtekarlar bu sefer de, telefonda kendilerini Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi temsilcisi olarak tanıtıp, Risk Merkezi Raporu bahanesiyle “evrak ücreti”, “para iadesi” gibi çeşitli başlıklar altında vatandaştan para talep ediyor.

Türkiye Bankalar Birliği, bu tuzağa karşı tüketicileri uyarıyor. Birlikten yapılan açıklamada, “Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi çalışanları “raporunuzu hazırlamak”, “raporunuzu kargoya vermek”, “rapor ücreti veya KDV iadesini yapmak” için sizi telefonla aramaz. Telefon ile ücret tahsil talebinde bulunmaz. Rapor talep eden kişilere, başvuru anında rapor ücreti ile varsa masraflar belirtilir. Belirtilenlerin dışında, daha sonra başka ücret talep edilmez." denildi.

Açıklamada, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne atfen yapılan telefon aramalarına itibar edilmemesi, dolandırılmamak için kişisel bilgilerin paylaşılmaması çağrısı yapıldı. Bu yolla dolandırılanların ise, acilen savcılık veya emniyet müdürlüklerine başvurması gerektiği duyuruldu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz