Kılıçdaroğlu: "şimdi verilen sözlerin tutulma zamanı"

Kılıçdaroğlu: "şimdi verilen sözlerin tutulma zamanı"

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi'nden, göreve başlarken uygulanması istenen 10 temel ilke, partili belediye başkanlarına yazılı olarak gönderildi... İlkeler arasında; "bayramlarda ulaşımın ücretsiz olması, asgari ücretin 2 bin 200 lira olarak belirlenmesi, atamalarda liyakatın esas alınması" gibi uygulamalar yer aldı...

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı tarafından, belediye başkanlarının göreve başlarken dikkate alması gereken 10 temel ilke belirlendi.

Söz konusu ilkeler, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun ön yazısı ile tüm CHP'li belediyelere gönderildi.

Şimdi verilen sözlerin tutulma zamanı olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Sizlerin, bu 10 temel ilkeye uymanız, 'baharın sürekliliği' açısından çok önemlidir" dedi.

Belediyelerde kimsenin işiyle, aşıyla uğraşılmaması gerektiği belirtilirken, atamalarda liyakatın esas alınması, partizanca uygulamalara fırsat verilmemesi gerektiği ifade edildi.

Önceki dönemde başlatılmış proje ve faaliyetlerin, kamu yararına aykırı olmamak şartıyla devam ettirilmesi istendi.

Harcamaların şeffaf ve hesap verilebilir şekilde yapılması gerektiği ifade edilirken, kamuoyunun belli aralıklarla bilgilendirilmesi istendi.

Belediyelerde 2 bin 200 asgari ücretin 2 bin 200 lira olarak belirlenmesi, ulaşımın bayramlarda ücretsiz olması, ulaşım masraflarının en aza indirgenmesi de ilkeler arasında yer aldı.

İlkelerde, "İstihdam politikalarında ve toplu sözleşmelerde dezavantajlı gruplar ile kadınlar lehine irade ortaya konulmalı. Örneğin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde kadın çalışanlara izin verilmeli" denildi.

Büyükşehir belediyelerinin bulunduğu yerlerde, hangi partiden olursa olsun ilçe belediyeleriyle eş güdüm ve uyum içinde olunması da istendi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz