BAE İstihbaratından 2 kişi casusluk suçlamasıyla tutuklandı

BAE İstihbaratından 2 kişi casusluk suçlamasıyla tutuklandı

Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı 2 istihbarat yetkilisi, İstanbul'da casusluk iddiası gözaltına alındı. Tutuklanan zanlılardan birinin Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ile bağlantısı araştırılıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin istihbarat servisinde çalışan iki kişi İstanbul'da Milli İstihbarat Teşkilatı ve İstanbul Emniyeti'nin ortak operasonu ile Pazartesi günü gözaltına alındı... Zanlılar polisteki işlemlerin ardından savcılığa sevk edildi... İki istihbaratçı, savcılık sorgusunun ardında tutuklama talebiyle mahkemeye sevkedildi.

iki şüpheli, çıkarıldığı Nöbetçi Hakimlikçe tutuklandı.

Casusların sorgularında Birleşik Arap Emirlikleri adına Türkiye'deki Araplar hakkında bilgi topladıklarını itiraf ettikleri aktarıldı. İki zanlının, Kaşıkçı cinayeti sonrası Türkiye'de istihbarat ağını kaybeden Suudi Arabistan'ın yerine Türkiye'de yeni bir ağ oluşturmaya çalıştığı belirlendi. İki istihbaratçının BAE adına çalıştıklarını itiraf etmelerine karşın, Pazartesi gününden bu yana BAE makamlarında ajanlarla ilgili herhangi bir talep gelmediği ifade edildi..MİT ve İstanbul Emniyeti'nin bu operasyonunun; yabancı istihbarat örgütlerinin İstanbul'da yapacakları olası toplantıların engellenmesi ile ilgili olarak da önemli bir mesaj taşıdığı kaydedildi..

Reuters haber ajansına konuşan yetkililer, zanlılardan birinin gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın cinayetiyle ilgili bağlantısının da soruşturulduğunu belirtti.
Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018 tarihinde İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda öldürülmüştü.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz