Tanzim satış bitti; çarşı pazarda fiyatlar fırladı

Tanzim satış bitti; çarşı pazarda fiyatlar fırladı

Tanzim satış çadırları yerel seçimlerle birlikte kaldırıldı; çarşı pazarda fiyatlar fırladı...İndirimli satışların devam ettiği marketlerde ise ürün kalitesinin düştüğünü söyleyen tüketici hakları savunucuları; "çözüm üretimin artılması" diyor....

Tanzim satış çadırları seçimlerin bitmesiyle kalktı; çarşı pazar yangın yerine döndü.

Bir kilo sivri biber 10, soğan 8, patates 7 liradan satılıyor...

Yüksek fiyatları engellemek için patates ithalatında sıfır gümrük vergisi uygulaması 30 mayısa uzatıldı. Ancak bu da fiyatları düşürmeye yetmedi.

"GÜMRÜK VERGİSİNİN SIFIRLANMASI İTHALATIN KOLAYLAŞTIRILIP UCUZLAŞTIRILMASI SORUNU KÖKÜNDEN ÇÖZMÜYOR. "

Seçimlerden hemen önce Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tanzim satış noktalarınının zincir mağazalara da mal tedarik edeceğini söylemişti.

"16 BİN ŞUBEDE AYNI TANZİM SATIŞ KOŞULLARIYLA BU ÜRÜNLER SATIŞA SUNULACAK"

Ancak tüketici hakları savunucuları marketlerdaki ürünlerin kalitesinde ciddi oranda düşüş görüldüğünü söylüyor.

"TÜRK MUTFAĞININ TEMEL GİRDİSİ OLAN TENCERELERİN ANA MALZEMELERİNDE FİYATLAR DÜŞTÜ. KALİTELERİ DE AŞAĞI DOĞRU ÇEKİLDİ. ÇÜRÜMEK ÜZERE VEYA ÇÜRÜMÜŞ. MARKETLER 2 AYRI FİYATLA SATIYORSA TÜKETİCİNİN TESPİTİ DOĞRU. ÇÜRÜK MALLAR BANA UCUZ SATILIYOR ASLINDA BİR UCUZLAMA YOK. 5 ULUSAL MARKET TANZİM SATIŞ İÇİNE GİRDİ AMA GÖZLERİMLE GÖRDÜM. MARKETLERDEN BİRİNDE FİLELENMİŞ 5 LİRA SOĞAN,YANINDAKİ ÇÜRÜMÜŞ TÜKETİLMEYECEK NOKTADAKİ 2 LİRALIK SOĞAN. PATATES DE BU NOKTADA "

"TANZİMLERDE PATATES YOK SOĞANLARDAN DA OLANLAR ÇÜRÜK SOĞANLAR."

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu kaliteli ve ucuz ürüne ulaşmanın yolu "üretimin artırılması" diyor.

" GEÇİCİ ÇÖZÜMLERLE İLERLEMEK MÜMKÜN DEĞİL.TARIMDA ÜRETİCİ DESTEKLENMELİ. TARIMA GEREKEN ÖNEM VERİLMELİ. KÖKLÜ ÇÖZÜM İÇİN KENDİMİZ ÜRETİP KENDİMİZ TÜKETMELİYİZ. ÜLKEMİZDE ÜRETİLEN ÜRÜNLER MAKUL FİYATLARLA PAZARLARA SUNULMALIDIR."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz