İstanbul'un yeni Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu

İstanbul'un yeni Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yeni başkanı, Ekrem İmamoğlu oldu…İtirazlar nedeniyle 17 gün süren yeniden sayım işlemi tamamlandı; seçimi yaklaşık 14 bin oyla önde bitiren İmamoğlu, mazbatasını aldı... Mazbata kararının ardından açıklamada bulunan Binali Yıldırım, Ak Parti'nin hukuki hakları kullanmaya devam ettiğini belirterek son sözün YSK'da olduğunu söyledi. Ak Parti ve MHP'nin seçimlerin iptal edilmesine yönelik talebi ise Yüksek Seçim Kurulu'nca önümüzdeki günlerde değerlendirecek...

Yüksek seçim kurulu ilan etti; Ekrem İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yeni başkanı oldu…

BUGÜN tüm gözler yüksek seçim kurulundaydı…

Zira yerel seçimin ardından Ak Parti'nin itirazları üzerine başlatılan ve 17 gündür süren yeniden oy sayım işlemi tamamlandı; İmamoğlu'nun yaklaşık 14 bin oy önde olduğunu gösteren birleştirme tutanakları, il seçim kuruluna gönderildi..

Aynı saatlerde Ak Parti, Maltepe'de birleştirme tutanağının usulsüz olduğu gerekçesiyle Yüksek seçim kuruluna iptal başvurusu yaptı…

Ancak, YSK bu talebi reddetti; il seçim kurulu da Ekrem İmamoğlu'nu mazbatasını alması için çağlayan'a davet etti. Bu sırada mazbatanın hazırlıkları da tamamlandı...

Haberi duyan yüzlerce vatandaş, il seçim seçim kurulunun önünde toplandı. Chp ve İyi Parti İl Örgütleri ile milletvekilleri de, adliyede İmamoğlu'nu bekleyenler arasındaydı.

İl seçim kuruluna eşi Dilek İmamoğlu ile birlikte gelen Ekrem İmamoğlu Mazbatasını aldı; burada bir açıklama yapması planlanıyordu ancak; izdiham nedeniyle iptal edildi.

Aracında mazbatayla çektirdiği ilk fotoğrafı da paylaşan İmamoğlu'nun bir sonraki durağı ise, Saraçhane'deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi oldu.

İmamoğlu, burada devir teslim töreni öncesinde açıklama yaptı

"16 MİLYON ADINA ALACAĞIM MAZBATAYI. ARTIK ŞEFFAF BİR DÖNEM BAŞLIYOR"

Olağanüstü itiraz sürecinin acilen netleşmesini de isteyen İmamoğlu, haftasonu Saraçhane'de halka buluşacağını duyurdu.

İmamoğlu, daha sonra görevi eski başkan Mevlüt Uysal'dan devraldı. Yoğunluk nedeniyle törene kameralar alınmadı

İstabul büyükşehir belediye başkanı Ekrem İmamoğlu, devirteslim töreninin ardından, belediye binası önünde bekleyen partililere de seslendi

"HAKSIZLIĞA HUKUKSUZLUĞA NASIL BOYUN EĞMEDİYSEK GÖREVİM SÜRESİNCE NEREDE NASIL OLURSAK OLALIM KİMSEYE HAKKIMI YEDİRMEDİM KİMYEDE HAKKIMI YEDİRMEYECEĞİM "

"SOKAKLARDA MEYDANLARDA HEP ANLATTIK BİRBİRİMEZ GÜLÜMSEYECEĞİZ BİRBİRİMİZE SELAM VERECEĞİZ ARTIK ÖTEKİSİ YOK BERİKİSİ YOK ARTIK KIYIDA KÖŞEDE KALANI YOK ARTIK KAYMAK TABAKASI VAROŞU YOK .BU ŞEHRİN NİMETLERİNİ GANİMET YAPMAK YOK"

İmamoğlu konuşmasında birlik beraberlik mesajı da verdi.

"BEN HERKESE HİZMET EDECEĞİM CHP'LİLERE İYLİ PARTİLİLERE AK PARTİLİLERE HİZMET EDECEĞMİ MHP'LİLERE HİZMET EDECEĞİM HDP'LİLERE HİZMET EDECEĞİM SAADET PARTİLİLERE KARDEŞİM BENİM HEMŞERİM BENAM VATANDAŞIM BENİM İNSANIM ..TEMİNAT OLACAK "

"İHANET ETMEDEN BU ŞEHRİ KORUYORAK BU ŞEHRİN DOĞASINA HAVASINA TARİHİNE SUYUNA HERŞEYİNE SAHİP ÇIKACARK EMANET ALIP EMANET EDECEĞİZ
BENDEN ÖNCE BU ŞEHRE KATKI SUNMUŞ EMEK VERMİŞ KENDİNİ ADAMIŞ KİM VARSA TÜM BELEDİYE BAŞKANLARINA ŞÜKRANLARIMI VE MİNNATRLIĞIMI SUNUYORUM "

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise süreci kurmaylarıyla genel merkezde izledi...

AK Parti ve MHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali ve yenilenmesi yönündeki talepleri ise, YSK tarafından önümüzdeki günlerde değerlendirecek.

Bu arada sabah saatlerinde, Ekrem İmamoğlu rakibi Binali Yıldırım ile 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölüm yıldönümü nedeniyle yapılan anma töreninde karşılaştı. Yıldırım ve İmamoğlu, burada el sıkıştı....Gazeteciler de, İmamoğlu'na o anı sordu.

" ASLINDA BEN YÜRÜDÜĞÜNÜ GÖRÜNCE ARABAMDAN İNDİM VE "MERHABA" DEMEYİ HİSSETTİM. BİRAZ DAHA DURAKSASAYDI KUCAKLARDIM DA AÇIK SÖYLELEYİM. ÇÜNKÜ MİLLETİN KUCAKLAŞMAYA İHTİYACI VAR. BEN DEVLET TÖRENİNE DAVET ALMADIM. ALSAYDIM GELİRDİM. BEN ZAMAN DİLİMİNİ ÖĞRENMEYE ÇALIŞTIM VE GELDİM DUAMI ETTİM. NEREYE DAVET ALIRSAM ORAYA GİDERİM. SAYIN YILDIRIM OLACAKMIŞ, SAYIN CUMHURBAŞKANI OLACAKMIŞ HİÇ UMURSAMAM. HERKESİN GÖREVE GELİŞİNİ SAYGIYLA KARŞILARIM. ONLAR KUCAKLAMASA BEN KUCAKLARIM. KUCAKLAMADA İYİYİMDİR"

Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasını almasının ardından twitter üzerinden açıklama yapan Binali Yıldırım, YSK'nın kararının hayır getirmesi temmenisinde bulunarak, Demokrasi ve hukuk işlemiş; körüklenen gerilimin gereksizliği görülmüştür. Partimiz hukuki haklarını kullanmaya devam ediyor. Son söz YSK’nındır." dedi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz