Yemen için umut doğdu

Yemen için umut doğdu

İnsani dramın sürdüğü Yemen için umut doğdu... Hükümet ile Husiler, liman kenti Hudeyde'den çekilme konusunda anlaştı. Binlerce sivilin öldüğü, milyonlarcasının da açlık ve hastalık ile pençeleştiği ülkedeki savaşı ise, Fransa'nın körüklediği ortaya çıktı. İç savaşta kullanılan silahları Fransız Hükümetinin sattığını kanıtlayan belgeler, medyada yayınlandı.


Milyonlarca insanın açlık ve salgın hastalık ile mücadele ettiği Yemen'de çözüm yolunda kritik adım atıldı.

Hükümet ile Şii Husiler, yardımların ülkeye giriş kapısı konumundaki liman kenti Hudeyde'den çekilme konusunda anlaştı.

Taraflar, ayrıntılı "bir yer değiştirme planını" kabul etti, ancak çekilme takvimi açıklanmadı.

Gelişmeyi duyuran Birleşmiş Milletler, Hudeyde anlaşmasını tarafların destekleyeceği konusunda güvence aldıklarını belirtti.

Devam eden iç savaşta ise krizi Fransa'nın körüklediği ortaya çıktı.

Medyanın kamuoyuna açıkladığı gizli askeri belgelere göre, Sana yönetimini destekleyen Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa'dan aldıkları askeri teçhizatı çatışmalarda kullanıyor.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin gönderdiği silahlar arasında lazer hedefleme teknolojisine sahip savaş uçakları, tanklar, helikopterler ile uzun menzilli topçu roketleri bulunuyor.

Belgelerde adı geçen ülkelerin, Yemen'deki savaşta Fransa'dan gelen askeri malzemeye bağımlı olduğu vurgulandı. Fransız Hükümeti'nin tepkilere aldırış etmeden, Riyad ile yeni silah anlaşmaları yaptığı ve askeri malzeme sevkiyatına devam ettiği de kaydedildi..

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz