Londra'da iklim değişikliğine dikkati çekme eylemi

Londra'da iklim değişikliğine dikkati çekme eylemi

İngiltere'nin başkenti Londra'da çevreciler, hükümeti iklim değişikliğiyle mücadeleye zorlamak için 24 saat boyunca trafiği engelleme eylemi başlattı. Eylem kapsamında protestocular, kentin merkezi yerlerinde araç geçişlerini durdurdu. Polis, gösterilerine başka bir yerde devam etmesini istediği çevrecilerin olumsuz yanıtı üzerine 47 kişiyi gözaltına aldı.

İngiltere'nin başkenti Londra'da çevreciler, hükümeti iklim değişikliğiyle mücadelede daha fazla çaba göstermeye zorlamak için kentin en işlek caddelerini trafiğe kapattı.

Protestocular, Oxford Circus, Waterloo Köprüsü, Parlamento Meydanı ve Piccadilly Circus gibi merkezi yerlerde araç geçişini engellemeye başladı.

Eylem, kentte yaşamı olumsuz etkilerken, polis çevrecilere müdahale etti.
Göstericilere Marble Arch’a gitmeye ve eylemlerini orada sürdürmeye çağıran polis, buna uymayanlara müdahale ederek, 47 kişiyi gözaltına aldı.

Çevreci gruptan yapılan açıklamada ise 24 saat boyunca trafiğin barışçıl bir şekilde engelleneceği belirtildi. Ayrıca, gösterinin halk meclisleri, sanat etkinlikleri, sahne gösterileri, konuşmalar, atölye çalışmaları ile yemek ve aile alanlarını içeren "yaratıcı bir direniş festivali" olacağı kaydedildi.

Eylemlerin 5 gün sürebileceği belirtilen açıklamada, hükümetten iklim ve ekolojik acil durum ilan etmesini, 2025 yılına kadar sera gazı emisyonlarını sıfıra indirmesini ve iklim değişikliğiyle mücadele kararlarını almak için bir halk meclisi oluşturması istendi.

Çevrecilerin eylemi Marble Arch’ta devam ediyor. Çevredeki yolları keserek trafiğe kapatan eylemciler, geceyi kurdukları çadırlarda geçiriyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz