Albayrak, Trump ile biraraya geldi

Albayrak, Trump ile biraraya geldi

Türkiye ile gerginliğin sürdüğü bir dönemde Amerika Birleşik Devletleri, kritik temaslara ev sahipliği yaptı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sürpriz bir şekilde Başkan Donald Trump ile biraraya geldi. Masada, krize neden olan S-400 füzeleri vardı.Washington'da Türk-Amerikan ilişkilerini değerlendiren Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, ABD'nin S-400 konusunda Türkiye'ye yönelik tehditlerinin hiçbir sonuç vermeyeceğini vurguladı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da görüşmelerinde, Rusya'dan alınacak hava savunma sistemleri için Washington'a açık mesaj verdi.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Türkiye'yi tehditleri ile tırmanan gerilimde Washington, kritik temaslara sahne oldu.

Onlardan biri, sürpriz bir şekilde Beyaz Saray'da gerçekleşti. Dünya Bankası ile G-20 toplantıları için Amerikan başkentinde bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Başkan Donald Trump ile biraraya geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajlarını Trump'a ileten Albayrak, görüşmeyi, "yapıcı, olumlu ve pozitif" olarak değerlendirdi. Albayrak, kabulün "Türkiye'ye verilen değeri ve Türkiye'nin stratejik önemi"ni gösterdiğini belirtti

Masada, S-400 hava savunma sistemleri de vardı. Albayrak, Trump'ın, Türkiye’nin ihtiyaçlarına dayalı hava savunma sistemleri ile ilgili süreçleri olumlu karşıladığını söyledi.

Washington'da bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Türk-Amerikan ilişkilerini değerlendirdi.

Kalın, S-400 konusunda ABD Kongresine sunulan yaptırım teklifine karşı Başkan Donald Trump'ın yapıcı bir rol oynamasını beklediklerini aktardı.

Tehdit ve yaptırımların bir yararı olmayacağını ve hiçbir sonuç vermeyeceğini vurgulayan Kalın, Türkiye'nin meşru güvenlik kaygılarını herkesin anlaması gerektiğini kaydetti.

Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan bir diğer isim, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da Rusya'dan satın alınan hava savunma sistemleri için tarih verdi.

AKAR: "SON GÖRÜŞME SIRASINDA RUSYA TARAFINDAN HAZİRAN TELAFFUZ EDİLDİ. KESİN DEMEYELİM AMA TELAFFUZ EDİLDİ"

Ardından da Washington'ın tepkisinin gereksiz olduğunu bir kez daha vurguladı.

AKAR: "MUHTEMELEN ANKARA VE İSTANBUL’UN SAVUNMASI OLACAK S-400’ÜN GÖREVİ. F-35'LERİN YERİ, MALATYA. CİDDİ BİR MESAFE VAR. BİZ DİYORUZ Kİ GELİN OTURALIM TEKNİK BAKIMINDAN YAPILMASI GEREKEN NEYSE YAPALIM BİZ BUNLARI NATO SİSTEMLERİNE ENTEGRE ETMEYECEĞİZ."

Akar, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA'nın PYD/PKK'nın terör örgütü olduğunu doğrulamasına karşın devam eden yardımları da eleştirdi.

Akar, Washington'daki temaslarına Pentagon'da devam etti.

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan ile bir araya gelen Akar; görüşmede Suriye'de oluşturulması planlanan güvenli bölge, S-400 alımı, F-35 uçakları ve Doğu Akdeniz'deki gelişmelerle ilgili görüş ve talepleri dile getirildi.

Öte yandan Trump'ın Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'den iki ülke arasında çözüm bekleyen konulardan bir tanesi olan güvenli bölge ile ilgili açıklama geldi.

Ankara'nın güvenliğine önem verdiklerini vurgulayan Jeffrey, terör örgütü PYD/PKK'nın bulunmadığı bir oluşum için çalıştıklarını söyledi.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı da, planlandığı gibi giderse, örgütün ağır silahlar ile birlikte sınırdan çıkarılacağını duyurdu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz