Paris'te tarihi Notre-Dame katedrali yandı

Paris'te tarihi Notre-Dame katedrali yandı

Fransa'nın Başkenti Paris'teki dünyaca ünlü Notre Dame Katedrali'nde yangın çıktı. Yangın nedeniyle Katedral'in çatısının tamamı çöktü. İtfaiye ekiplerinin yapıya zarar vermemek için helikopter ile müdahale etmediği yangın 8 buçuk saatte söndürüldü. Tüm dünyanın bir tarihin kül oluşuna şahitlik ettiği yangında Notre-Dame Katedrali'nin ana yapısı ve kuzey çan kulesi kurtarıldı. Cumhurbaşkanı Macron, katedrali yeniden inşa edecelerini belirtti.

Gotik mimarinin en önemli örneklerinden biri ve Viktor Hugo'nun başyapıtı olan Notre Dame'ın Kamburu romanına ilham kaynağı olan Notre Dame Katedrali'nde yangın çıktı.

12'inci yüzyılda temelleri atılan ve yapımı 182 yılda tamamlanan Notre-Dame Katedrali'nin restorasyon çalışmaları sıradasın çıkan yagın dünyaca ünlü yapının çatı katında başladı.

Alevler kısa sürede 850 yıllık yapıyı sararken, katedralin 96 metrelik kulesi çevredekilerin gözyaşları ve çaresiz bakışları arasında devrildi.

Yangını söndürebilmek için 400’ü aşkın itfaiye eri seferber oldu.

Katedral çevresinde geniş güvenlik önlemleri alan polis katedralin olduğu bölgeye giden büyün yolları trafiğe kapadı. Çevrede bulunan binaları tahliye etti.

İtfaiye'nin yapıya zarar vermemek için helikopterle müdahale etmediği yangın 8 buçuk saat süren çalışmasının ardından güçlükle kontrol altına alınarak söndürüldü.

Yoğun çalışma sayesinde kuzey çan kulesi ile ana yapı kurtarıldı.

Tüm programlarını iptal Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, bölgede incelemede bulundu.

Yaşananların korkunç bir trajedi olduğunu belirten Macron, Notre-Dame Katedrali'ni yeniden inşa edeceklerini ve bunun için uluslararası bir bağış kampanyası yapılacağını açıkladı.

Fransa'nın milyarder Pinault ailesi, yeniden inşa çalışmaları için 100 milyon avro bağış yapacağını duyurdu.

Tüm dünya dün akşam bir tarihin kül oluşuna canlı yayınlarda şahit oldu.

ABD Başkanı Donald Trump "Notre Dame Katedrali'ndeki yangını izlemek çok korkunç ifadesini kullandı.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, "Bugün hepimiz Paris'leyiz." dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, yangından dolayı üzüntüsünü ifade ederek,Notre Dame Katedrali'nin, sadece Fransa’nın değil, insanlığın ortak mirası olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Dünya Mirası’na ait bu mimari şaheserin tahrip olması tüm insanlık için büyük bir felaket olduğunu belirtti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz