Maltepe'de yeniden oy sayımı tartışması

Maltepe'de yeniden oy sayımı tartışması

İstanbul Maltepe'de yeniden oy sayım işlemi durduruldu. 400 sandığın, 3. kez sayılmasına karar verildi. Cumhuriyet Halk Partisi'nin itirazı üzerine, Yüksek Seçim Kurulu, oy sayımının iptali yönündeki kararı kaldırdı. Kalan sandıklarda sayım devam ediyor...

İstanbul'da yerel seçimin üzerinden 15 gün geçti ancak resmi sonuç hala açıklanmadı.

Yüksek Seçim Kurulu'nun resmi olmayan verilerine göre; başkanlık yarışını kazanan Ekrem İmamoğlu mazbatasını beklerken, Adalet ve kalkınma partisi'nin itirazları üzerine İstanbul'un bazı ilçelerinde geçersiz oylar, bazı ilçelerinde de tüm oylar yeniden sayılmıştı.

Sayımın devam ettiği son ilçe Maltepe'de, sona yaklaşılırken, oy sayımı durduruldu. Ak Parti ve MHP temsilcileri, 12 sandık kurulundan 10'unun yaptığı 400 sandıktaki sayıma itiraz etti.
Bu itiraz üzerine 400 sandığın, 3. kez yeniden sayılmasına karar verildi. Yani; geri kalan 176 sandık 576'ya çıkmış oldu. Sayım yapan 12 kurul da 2'ye düşürüldü.

Öğle saatlerine doğru 576 sandığın yeniden sayımına 2 kurul ile başlandı.

Süreci uzatan bu karara Cumhuriyet Halk Partisi'nden itiraz geldi. CHP'nin YSK'ya gönderdiği dilekçede, "Bu noktadan sonra terminallerdeki sayımlara itiraz etmek, sayımların bir an önce bitirilmesine, torbaların sürekli açık kalmasına ve hakkın kötüye kullanılmasına neden olacaktır" ifadesi yer aldı.

Oy sayımı sil baştan devam ederken YSK'dan karar çıktı. Kurul, CHP'nin itirazı üzerine Maltepe ilçe seçim kurullarının, tüm oy sayımlarının iptali yönündeki kararını kaldırdı. Kalan sandıkların sayımı ile süreç devam edecek.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz