Venezuela aydınlığa kavuştu

Venezuela aydınlığa kavuştu

Venezuela, tam 1 hafta sonra aydınlığa kavuştu. Elektrik kesintisi büyük ölçüde giderilirken, bu kez de Amerika Birleşik Devletleri baskısı arttı. Washington'ın tüm diplomatları ülkeyi terk etti. Ablukaya alınan Devlet Başkanı Nikolas Maduro'ya ise destek, Bolivya'dan geldi.


Siyasi ve ekonomik kriz ile savaşan Venezuela, 1 haftanın sonunda karanlık kaostan çıkışı buldu.

23 eyaletin 22'sinde yaşanan elektrik kesintileri, büyük ölçüde giderildi. "Sabotaj" olarak değerlendirilen aksaklık sonrası, geçen hafta Cuma gününden bu yana kapalı olan devlet daireleri, fabrikalar ve alışveriş merkezleri yeniden çalışmaya başladı.

Devlet daireleri ile birlikte kapılarını kapatan eğitim kurumları da ders başı yaptı.

Caracas yönetimi üzerindeki baskıyı arttıran Amerika Birleşik Devletleri de, son diplomatlarını geri çekti.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ülkeyi terk etmeleri için 72 saat süre tanıyan hükümetin verdiği süre dolmadan, görevlilerin, Venezuela'dan ayrıldığını duyurdu.

Kendini "geçici devlet başkanı" ilan eden Meclis Başkanı Juan Guaido'yu "meşru lider" olarak tanımaya devam edeceklerini vurgulayan Washington, Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya yönelik yaptırımları da arttırıyor...

Hem yurtiçinde, hem de yurtdışında zor günler geçiren Maduro'ya ise destek, Bolivya'dan geldi. Askeri müdahaleye karşı çıkan Devlet Başkanı Juan Evo Morales Ayma, "Venezuela halkı onurunu koruyacaktır" dedi.


Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz