"Erken evlilik mağdurlarına af" diye isimlendirilen düzenleme

"Erken evlilik mağdurlarına af" diye isimlendirilen düzenleme

"Erken evlilik mağdurlarına af" diye isimlendirilen düzenleme, kadın hakları savunucularının gündeminde... Düzenlemenin, çocuk istismarını artıracağını söyleyen hukukçular, "bu suçu meşrulaştırmak yerine mücadele etmeliyiz" diyor...

"Erken evlilik mağdurlarına af" diye isimlendiren düzünleme, kamuoyunun tepkisi üzerine üç yıl önce geri çekilmişti; ancak yeniden meclis gündemine alındı...

"TECAVÜZCÜYE AF YASASI BU KADIN VE ÇOCUKLARIN GERÇEK İHTİYACLARINI KARŞILAYACAK YASALAR YERİNE ÇOCUKLARIN TECAVÜZCÜLERİNİ KURTARACAK YASALAR GÜNDEME GETİRİLİYOR"

Peki mağduriyet iddiası nereden doğuyor ?

Yürürlükte olan yasaya göre, 15 yaş altı kız çocuklarına yönelik istismar durumunda; cebir, şiddet ya da şikayet şartı aranmadan istismarcı için soruşturma başlatılıyor...

Bazı durumlarda sanıklar; tutuksuz yargılanırken, mağdur çocuk 15 yaşını dolduruyor ve sanıkla evlendiriliyor...Ancak, yıllar sonra ceza onandığı için sanık cezaevine giriyor ve "evliyken hapis cezasıyla ayırıldık" diyerek mağdur olduğunu söylüyor...Hukukçular Bu kapsmada 10 bin kişinin olduğunu ve gündemdeki düzenlemeyle hapisten çıkacaklarını ifade ediyor.

"NEDEN 2019 YILINDA HALA EVLENDİRİLMİŞ ÇOCUKLAR VAR EĞİTİM ALMALARI ENGELLENİYOR DEMEKTİR. ÇOCUK KORUMA KANUNUMUZ VAR NEDEN BUNLARA RAĞMEN ÇOCUK EVLİLİİĞİNDEN BAHSEDİLİYOR."

Düzenlemenin, çocuk istismarını artıracağını söyleyen Avukat Leyla Süren, "bu suçu meşrulaştırmak yerine mücadele etmeliyiz" diyor..

" EĞER BU YASA GEÇERSE 15 YAŞ ALTINDA ÇOCUKLARA TECAVÜZ AFFEDİLECEK VE TECAVÜZE UĞRAYAN ÇOCUK TECAVÜZCSÜYLE EVLENDİRİLECEK. TECAVÜZCÜYÜ HAPİSTEN ÇIKARACAKSINIZ HANGİ VİCDAN BUNA SIĞAR"
"21 BİN 957 ÇOCUK DOĞUM YAPMIŞ 2017-2018İN İLK 6 AYINDA NEDEN BUNU ENGELLEYEMİYORUZ BUNU SORMAMIZ LAZIM"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz