Votel: Tahliye haftalar içinde başlayabilir

Votel: Tahliye haftalar içinde başlayabilir

Amerika Birleşik Devletleri, çekilme sürecinde Suriye'deki adımlarını hızlandırdı. Amerikan Merkez Kuvvetler Komutanı, tahliyenin birkaç hafta içinde başlayabileceği sinyalini verdi. Öncesinde ise IŞİD'e yönelik baskı arttı. Washington'ın desteklediği terör örgütü PYD/PKK, Suriye'de; Irak yönetimi de kendi topraklarında operasyonlarını hızlandırdı.


Suriye'de hareketlilik, Amerika Birleşik Devletleri'nin çekilme kararı alması ile birden arttı.

Amerikan Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Joseph Votel, 2 BİN kişilik askeri kadronun, haftalar içinde tahliyesinin başlayabileceğini öne sürdü.


Techizatların bir bölümünün gönderildiğini belirten Votel, kesin zamanlamanın bölgedeki duruma bağlı olduğunu belirtti.

Başkan Donald Trump'ın çekilme öncesi IŞİD'in kesin olarak yok edilmesi emri nedeniyle de, operasyonlar çift koldan arttı.

Washington'ın müttefiki terör örgütü PYD/PKK, IŞİD'in elinde tuttuğu son bölge olan Deyr ez-Zor'u ele geçirmek için çalışıyor. Suriye İnsan Hakları Örgütü, çatışmaların şiddetlendiği kentte, mayın, tünel ve keskin nişancılar nedeni ile ilerleyişin yavaşladığını bildirdi.

Örgüte hava desteği sağlayan Amerikan öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon da yine sivilleri hedef aldı. Kentin güneydoğusundaki Baguz köyüne hava saldırısında, 7'si çocuk 16 kişi hayatını kaybetti.

Irak da, kendi topraklarında terör örgütüne baskıyı arttırdı.

Enbar bölgesinde IŞİD'e bağlı büyük bir hücre çökertildi. Operasyonda 186 kişi yakalanarak gözaltına alındı.

Ancak Rusya, IŞİD ile mücadeleye rağmen örgütün farklı isme sahip kuruluşlar ile temas kurarak ayakta kalmaya çalıştığı yönünde uyarıyor...

Birleşmiş Milletler de, Rusya'nın Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzya'nın bu uyarısını destekleyecek bir veriyi paylaştı. Buna göre, IŞİD'in 50 ile 300 milyon dolar arasında değişen mali kaynağı halen mevcut.

Irak'taki IŞİD mensuplarının 18 bininin, Suriye'dekilerin de 3 bininin yabancılardan oluştuğuna da dikkat çekildi.

Bağdat yönetimi, Kerkük'te kurulacak yeni oluşuma ilişkin ise nihai kararını verdi. Ortak Operasyon Komutanlığı'nda Peşmerge gücü olmayacağı bildirildi.

Yeni karara göre kent güvenliğini bir tek Federal güç sağlayacak.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz