2010 komiserlik sınavı soruşturması; bin 112 gözaltı kararı

2010 komiserlik sınavı soruşturması; bin 112 gözaltı kararı

2010 yılındaki komiser yardımcılığı sınavında usülsüzlük yaptıkları iddiası ile bin 112 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Ankara merkezli 76 ilde operasyon başlatıldı... Amerika Birleşik Devletleri'nde yargılanan FETÖ'nün elebaşlarından olduğu iddia edilen Kemal Öksüz, "Kongre etik kurallarını ihlal etmek" suçu ile 2 yıl denetimli serbestlik ve 20 bin dolar para cezasına çarptırıldı.

Fetullahçı Terör Örgütü ile mücadele aralıksız sürüyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında, 2010'da yapılan Polislikten Komiserliğe Geçiş Sınavı'nda FETÖ üyelerinin, yazılı sınav öncesinde sorulara erişerek bunları örgüt mensuplarına verdiklerinin tespiti üzerine, soruların verildiği illerde eş zamanlı operasyon planlandı.

Bu kapsamda, 76 ilde şüphelilerin yakalanması için eş zamanlı operasyon başlatıldı.

Şüphelilerden 641'i gözaltına alındı. 143 zanlının ise başka soruşturmalar kapsamında tutuklu oldukları belirlendi. Diğer şüphelilerin yakalanması için operasyonlar sürüyor.

Ankara'da da sınav sorularını alarak komiser yardımcısı olan 45 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilerek 16 ilde operasyon düzenlendi.
Gözaltı işlemlerinin devam ettiği bildirildi.

Milli Savunma Bakanlığı da Fetö operasyonlarıyla ilgili bilgi paylaştı. Bakanlık son 7 ay içinde 1076 personelin açığa alındığını açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri'nde yargılanan FETÖ'nün Houston elebaşı olduğu iddia edilen Kemal Öksüz'ün davası görüldü.

Davanın gerekçesi, Öksüz'ün, 2013'te bazı Amerikan Kongresi üyelerinin Azerbaycan'a yaptığı bir gezinin finansmanıyla ilgili, Kongre etik kurallarını ihlal etmesi ve yasaları çiğnemesiydi.
Öksüz'ün avukatı, müvekkilinin işlediği suçun farkında olduğunu, bundan pişmanlık duyduğunu ve mahkemeyle işbirliği yaptığını söyledi.

Mahkeme Öksüz'e 2 yıl denetimli serbestlik ve 20 bin dolar para cezası verdi.
Ayrıca 100 saat kamu hizmeti yapacak Öksüz, geçen yılın Ağustos ayında Ermenistan'da tutuklanmış, ardından da ABD'ye iade edilmişti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz