Özgecan'dan sonraki 4 yıl...

Özgecan'dan sonraki 4 yıl...

Bugün; Türkiye'yi yasa boğan Özgecan Aslan cinayetinin 4. yılı... Ailesi; Tarsus'taki mezarı başında, 19 yaşında toprağa verdikleri çocuklarını andı. Kadın cinayetlerinin simgesi olan Özgecan'dan sonra geçen 4 yılda ise, ne acı ve öfke durdu, ne de şiddet... 4 yıl içinde BİN 501 kadın daha katledildi.

Bu gülen gözler, 4 yıl önce vahşice söndürüldü ama; hiç unutulmadı.

Özgecan Aslan, 19 yaşındaydı... Mersin'de üniversite 1. sınıf öğrencisiydi. Okulu bitince psikolog olacaktı. Geleceğe ilişkin hayalleri, umutları vardı ama; bindiği minibüs sonu oldu. Özgecan, 11 Şubat 2015 tarihinde minibüs şoförünün tecavüz girişimine direndi ve bıçakla, taşla öldürüldü. Ardından yakıldı.

Acı haber, sadece ailesini değil, Türkiye'yi yasa boğdu. Hüzün ve öfke biraradaydı.

Aradan geçen yıllara karşın acı, ilk günkü gibi tazeliğini korudu
Bugün, Özgecan'ın aramızdan ayrılışının 4. yılı... Ailesi, Mersin'in Tarsus ilçesindeki mezarı başında O'nu andı. Gözyaşları, doyamadıkları yavruları için bir kez daha aktı.

"ONU DÜŞÜNMEDİĞİM BİR AN BİLE YOK SÜREKLİ SABIR DİYORUM İLAÇLA AYAKTA DURUYORZ ZAMAN HERŞEYİN İLACI DERLER AMA BU SÜREÇTE BU ACI KATMERLENİYOR. GÜLMEYİ UNUTTUK"

Özgecan gençliğinin ilk yıllarında, kadın cinayetlerinin simgelerinden biri oldu. Topdağa verilirken, "artık bu son olsun" diye haykırılmıştı ama; son olmadı. Kadın cinayetleri Özgecan'dan sonra artarak devam etti. 4 yıl içinde BİN 501 kadın daha katledildi.

"SON YILLARDA ARTMASIYLA KADIN CİNAYETLERİNİN ŞU ANDA DA KADINLAR ÖLDÜRÜLÜYOR İNTİHAR SÜSÜ KAZA SÜSÜ VERİLİYOR ŞÜPHELİ ÖLÜM OLARAK KAYITLARA GEÇİYOR"

Peki neden kadın cinayetlerinin önüne geçilemiyor?

"BUNUN ÖNÜNE GEÇİLEBİLİRDİ DAVALRDAKİ CEZASIZLIĞIN ÖNÜNE GEÇEBİLMEK İÇİN KRAVAT İNDİRİMİ SAYGIN TUTUM İNDİRİMİ UYGULANMASIN DİYE 2013DE MECLİSE SUNDUĞUMUZ ÖNERGEMİZ VARDI. BUNA ÖZGECAN ASLAN YASASI İSMİ KONULDU FAKAT GERİ GÖNDERİLDİ"

"Kadın Cinayetlerini Durduracağız" Platformu yetkilileri, çözüm için kadın erkek eşitliği bilincinin oturması gerektiğine de dikkati çekiyor.

"BUNLARI DURDURMAK MÜMKÜN KADIN ERKEK EŞİT OLDUĞU TOPLUM DÜZENİ İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİN UYGULANMASIYLA BUNA SON VEREBİLİRİZ BU POTANSİYELDEKİ ERKEKLERE CAYDIRICI OLACAKTIR"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz