Avustralya'da sel felaketi

Avustralya'da sel felaketi

Yoğun yağışların etkisi altındaki Avustralya'da sel baskınları devam ediyor... Townsville kenti ve çevresindeki sel felaketinde 300 bin sığır telef oldu. Yetkililer, sel bölgedeki başka çiftliklere ulaştıkça daha fazla hayvan kaybının yaşanacağını belirtti.


Avustralya'nın Queensland eyaletindeki Townsville kenti ve çevresinde geçtiğimiz hafta binlerce evin suya gömülmesine yol açan sellerin yaklaşık 300 bin büyükbaş hayvanın ölümüne neden olduğu ortaya çıktı.

Geçtiğimiz günlerde bir yıllık yağmurun bir hafta içinde düştüğü Townsville kenti ve çevresindeki arazilerden suyun çekilmesiyle maddi zararın boyutları netleşmeye başladı.

Sezonun kurak geçmesiyle zor anlar yaşayan bölgeyi vuran sellerin yaklaşık 300 milyon dolar değerindeki 300 bin büyükbaş hayvanın ölmesine neden olduğu açıklandı.

Kentlerde su altında kalan binlerce ev ve iş yerinde hasar tespit çalışmaları sürerken, çiftliklerdeki yüzbinlerce hayvanın sele kapılarak ya da yiyecek bulamayarak öldüğü belirlendi.

Richmond Belediyesinden yapılan açıklamada da, "Bölgede 7-8 milyon sığır bulunuyor. Sel diğer ilçelere ulaştıkça daha fazla hayvan kaybedeceğimize şüphe yok" denildi...

Daha fazla hayvan ölümünü önlemek için çamur içindeki arazilere helikopterlerle yiyecek bırakılıyor. Bölgeye, diğer eyaletlerden gönderilen yem sevkiyatı da sürüyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz