Türkiye ile Çin arasında Uygur krizi

Türkiye ile Çin arasında Uygur krizi

Türkiye ile Çin, "Uygur Türklerinin sesi Abdurrehim Heyit'in öldüğü" iddiası nedeniyle karşı karşıya geldi... Tutuklu bulunduğu hapishanede öldüğü yönündeki haberleri, ünlü halk ozanının ağzından bir video ile yalanlayan Pekin, Ankara'yı eleştirdi. Avustralyalı bilim insanları ise ülkedeki idam mahkumlarının organlarının zorla alındığını öne sürdü.


Ölüm haberi tüm dünyayı sarstı...

Türkiye, Uygurların ünlü halk ozanı Abdurrehim Heyit'in tutuklu bulunduğu hapishanede hayatını kaybetmesi nedeni ile Çin'i hedef alan sert bir de açıklama yayımladı. Ancak gerçek daha sonra ortaya çıktı.

Pekin yönetimi, aynı gün, bu video ile bizzat Heyi'in ağzından iddialara karşı çıktı ve Ankara'ya tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy'un yazılı açıklamasından duyulan büyük hoşnutsuzluk dile getirildi. Açıklamada, mesleki eğitim merkezleri adı altındaki yapıların "toplama kampları" olarak nitelenmesi eleştirildi.

"Uygurlara yönelik sistematik bir asimilasyon" yapıldığı ve "insan haklarının ağır şekilde çiğnendiği" yönündeki sözler de reddedildi.

Uygulamaları ile uluslararası toplumun tepkisini çeken Pekin'e yönelik bir iddia da Avustralya'dan geldi.

Ülkenin bilim insanları, yaptıkları yüzlerce araştırma sonucunda, Çin'deki idam mahkumlarına ait organların, rızaları olmadığı halde farklı amaçlar için kullanıldığını ortaya çıkardı.

2000 ve 2017 yılları arasında yapılan 445 çalışmada, nakillerin yüzde 92'sinde organların kaynağı belirtilmezken yüzde 99'unda da donörlerin rızası hakkında bilgi verilmediği tespit edildi.

Uluslararası Af Örgütü de, siyasi mahkumlar dahil olmak üzere birçok idam mahkumun organlarının alındığını ortaya koymuştu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz