Çipras'tan Türkiye mesajı

Çipras'tan Türkiye mesajı

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, ülkesine dönüşünde, kritik Türkiye ziyaretini değerlendirdi. Kıbrıs sorununun gündeme geldiği Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde Çipras, "ada kaynaklarının bütün Kıbrıslılara ait oluğunu" aktardığını söyledi. Yunan Başbakan, sığınmacı krizine de dikkati çekti.

Türkiye'ye gerçekleştirdiği resmi ziyareti sonrası Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, dikkati çeken açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinde gündeme gelen Kıbrıs sorununa değinen Çipras, "ada kaynaklarının Kıbrıs Rumları ve Türklerine ait olduğunu" vurguladığını anlattı.

Yunan Başbakan, Heybeliada’daki ruhban okuluna yaptığı ziyaretin de, "iki ülke arasında korku duymadan adımlar atılabileceği" konusunda bir mesaj olduğunu savundu. Okulun açılmasının Rum Ortodoks Patriği'nin rüyası olduğunu belirten Çipras, bu adımın olumlu sonuçlar doğuracağını söyledi.

Sığınmacı krizi de vardı Yunan Başbakan'ın gündeminde...

Daha önce Avrupa Birliği'nin, Türkiye ile varılan anlaşmadan doğan sorumluluklarını tam anlamıyla yerine getirmediğini vurgulayan Çipras, krizin, 2'nci Dünya Savaşı’ndan sonra Türkiye ve Yunanistan’ın karşılaştığı en büyük mülteci sorunu olduğunu hatırlattı.

Krizin, Ege Denizi'nde azaldığını kaydeden Çipras, her iki ülkenin de bu konuda daha çok adım atması gerektiğine dikkati çekti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz