Kurtarma gemisine küçük Aylan'ın adı verildi

Kurtarma gemisine küçük Aylan'ın adı verildi

Umuda yolculuğu felaketle sonuçlananlara uzanan ellerden biri artık onun ismini taşıyacak... Akdeniz'de sığınmacıları kurtarma görevini sürdüren "Professor Albrecht Penck" isimli gemiye, Eylül 2015'te Bodrum açıklarında boğularak hayatını kaybeden Suriyeli küçük Aylan'ın adı verildi.

Takvimler, 2 Eylül 2015'i gösteriyordu.

Ailesi ile birlikte Muğla'nın Bodrum ilçesinden Yunanistan'ın İstanköy adasına gitmek için şişme botla açılmışlardı.

Ancak umuda yolculukları facia ile sonuçlandı.

Küçük Aylan, annesi ve kardeşi ile birlikte boğularak hayatını kaybetmiş; küçücük cansız bedeni, Bodrum sahilinde bulunmuştu.

Aylan'ın hafızalara kazınan o görüntüsü, tüm dünya kamuoyunun gündemine oturmuş, mülteci krizinin yeniden tartışılmasına neden olmuştu.

Aradan geçen 4 yılın ardından Alman yardım kuruluşu olan Sea-Eye, Akdeniz'de kurtarma faaliyetlerini sürdüren "Professor Albrecht Penck" adlı geminin ismini değiştirerek, ylan'ın ismini verdi.

Yeni ismi ile hayat kurtarmaya devam edecek gemi için İspanya'nın Balear Takımadaları'na ait Mayorka adasında bulunan Palma de Mallorca'da limanda tören düzenlendi.

Törene katılan baba Abdullah Kurdi, yaşadığı duyguları kendisi için çok zor bir gün olarak değerlendirirken, göz yaşlarını tutamadı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz