Adana mutabakatı yeniden gündemde

Adana mutabakatı yeniden gündemde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kara Harp Okulu'ndaki Milli Harita Uygulaması tanıtım töreninde konuştu; DÜN Rusya Devlet Başkanı Putin'le yaptığı zirveye değindi. O görüşmenin öne çıkan gündem başlığı ise; 1998 Adana'da Suriye ile imzalanan Adana Mutabakatı oldu. Putin, "birçok konuyu çözen bir altyapı olduğunu düşünüyorum" dedi, Erdoğan da, Adana Mutabakatı'nın ısrarla üzerinde durulması gerektiği görüşünde.

"ADANA MUTABAKATININ YENİDEN GÜNDEME GELMESİNİ DAHA İYİ ANLIYORUZ. "

Erdoğan-Putin zirvesinde öne çıkan ayrıntı işte bu oldu; 1998 yılında suriye yönetimi ile imzalanan Adana Mutabakatı....

Putin, atıfta bulundu, terörle mücadeleyi kapsayan Adana mutabakatı'nın hala yürürlükte olduğunu söyledi. "Bu anlaşmanın Türkiye'nin güney sınırlarındaki güvenliğinin sağlanması ile ilgili birçok konuyu çözen bir altyapı olduğunu düşünüyorum." diye de ekledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Kara Harp Okulu'ndaki Milli Harita Uygulaması tanıtım töreninde yaptığı konuşmada da öne çıkan gündem başlığı bu Mutabakat oldu....

"DÜŞTÜĞÜMÜZDE TEKME ATMAK İÇİN BEKLEYEN O KADAR ÇOK KESİM VAR Kİ, NE OLURSA OLSUN AYAKTA KALMANIN ÖNEMİNİ ÇOK İYİ BİLİYORUZ. TÜRKİYE'NİN SON 5-6 YILDA BAŞINA GELEN HER HADİSE ÜLKEMİZİ DÜŞÜRME PROJESİNİN PARÇASIDIR. AB SÜRECİ BUDUR. SURİYE'DEKİ OLAYLAR BUDUR. SURİYE İLE ADANA PROTOKOLÜ İMZALANMIŞTIR. BU ADANA MUTABAKATININ YENİDEN GÜNDEME GELMESİ GEREKTİĞİNİ ÇOK İYİ ANLIYORUZ."

Erdoğan, Suriye'deki operasyonların amacını bir kez daha vurguladı....

"KENDİ SINIRLARIMIZI GÜVENCE ALTINA ALMANIN YANI SIRA ORADAKİ İNSANLARIN HUZURUNU SAĞLAMAKTIR. BİZİM SURİYE'DE İŞGAL DİYE BİR DERDİMİZ YOK. BİZE VATAN TOPRAKLARIMIZ YETER. TOPRAKLARIMIZA EN UFAK PARSELİZASYONA MÜSAADE ETMEYİZ. AÇIK SÖYLÜYORUM, SURİYE'DE İNSANİ AMAÇLARLA BULUNAN TEK ÜLKE TÜRKİYE'DİR. TÜM ÜLKELERİN AJANDALARINDA BAŞKA PROJELER VARDIR. ''

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, Rusya Devlet Başkanı Putin'in "Adana Mutabakatı" hatırlatmasını, "Putin'in Türkiye müdahale edebilir anlamında söylediğini düşünüyorum, bu da olumlu" sözleriyle değerlendirdi....

Peki, nedir bu Adana Mutabakatı?

20 Ekim 1998 yılında Suriye ile Türkiye arasında Adana'da imzalandı....

2 Ülke savaşın eşiğindeydi.... Terörist başı Abdullah Öcalan, Suriye topraklarındaydı. PKK'lı teröristlerin faaliyetlerine izin veriliyordu.

Türkiye ultimatom verdi.

Suriye, Öcalan’ı ülkesinden çıkardı ve Türkiye ile Adana Protokolü’nü imzalayarak PKK’nın terör örgütü olduğunu kabul etti, PKK’nin ve tüm yan kuruluşlarının faaliyetlerini yasakladı, Öcalan’ın ülkesine girmesine kesinlikle izin vermeyeceğini taahhüt etti.

Ve iki ülke ilişkilerinde işbirliği dönemine geçişin başlangıç noktası oldu.

Birleşmiş Milletler Antlaşması'nın 51. maddesine göre; Türkiye'nin PKK/PYD terörüne karşı meşru müdafaa hakkı var. yeterli hukuki zemin yıllarca önce mutabakat ile de sağlanmıştı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz